Присъстващите поставиха въпроса и за вноса на работна ръка, както и какво се случва с електронното правителство – от години се прехвърля от институция на институция и все още няма, а е обещание на управляващите. Като основни проблеми присъстващите на срещата посочиха ниските заплати и изтичането на кадри в чужбина, заради по-добрите условия и заплащане.
Сред основните теми в дискусията се очертаха и здравеопазване, образование, сигурност. „България е заплашена от стапяне на нейния най-голям национален фонд – хората. България се намира между първите 10 държави, които намаляват стремително населението си в света. До 2030 г. намаляваме с още 1 млн., а до 2050 г. населението на България, при сегашните етапи на развитие и демографско пропадане, ще стигне не повече от 3 млн. и още по-притеснително е, че ще настъпи промяна в етническата структура на нацията“, заяви народният представител проф. Георги Михайлов.
„Трябва да се предприемат мерки за стимулиране на родното производство и купуването на български и местни стоки и услуги. България е богата страна и във всеки регион има специфични и характерни производства“, заяви народният представител Милко Недялков. Той предложи всеки град да подеме инициатива да рекламира собствените си производства. „Така ще се създаде не само конкурентна среда, но и стимул за отделните работодатели“, каза още той.
Присъстващите коментираха, че всяка община трябва да се грижи за фирмите в региона си. „В общината не трябва да се допускат външни фирми. Това би могло да стане само, ако местният бизнес не може да поеме работата или липсва такава дейност в общината“, предложиха присъстващите. Според тях не може фирма от София да идва да работи в Ловеч, като в града има развита подобна дейност. „Къде загубихме нашата работоспособност? Сега да си работник не е престижно. Който иска да работи, просто не остава тук“, казаха още присъстващите.