Благоевград. Дирекция „Национален парк Рила“ ще отбележи Световния ден на околната среда с поредица от инициативи. Това съобщи за Радио „Фокус“ – Пирин д-р Стефан Кирилов, главен експерт „ИОП“ в дирекция „БППП“ към Дирекция „Национален парк Рила“. Честванията по повод Световния ден на околната среда, който по традиция отбелязваме на 5 юни, ще започнат на 3 юни в София с участие на Дирекция „Национален парк Рила” (ДНП Рила) в годишното събитие на Националния Доверителен ЕкоФонд. Програмата включва семинар на тема „Електромобилност и екоефективност“ и връчване на годишните награди за 2019 за литературни творби на тема „Топлинни острови – градове градини“ в памет на големия български природозащитник Мими Праматарова.
На 5 юни 2019 година е обявен за Ден на отворените врати в Посетителски център – Паничище, Посетителски-информационен център – град Самоков и Централен офис на ДНП Рила в Благоевград. Посетителите от 10.00 до 17.00 ч. ще имат възможност да се запознаят с важността и значението на Национален парк „Рила“, както и с дейностите за неговото опазване. С тематични беседи от експертите на парковата дирекция специално внимание е отделено на популяризиране на зеленото природно богатство на защитените територия.
На 8 и 9 юни са организирани два опознавателни туристически маршрута на територията на НП „Рила” с тематични беседи за запознаване с биоразнообразието на защитената територия и резерват „Парангалица”. Първият ще стартира на 8 юни от м. „Карталска поляна” до хижа „Македония” с участието на деца и младежи от Сдружение „Млад планинар“, гр. Петрич, служители на РИОСВ – Благоевград, Д „НП Рила“, Регионална лаборатория – Благоевград и Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ – Благоевград. Същият ден ще започне двудневна екологична програма с учебна опознавателна цел с ученици от Клуб „Вселена 7“ към Седмо СУ „Кузман Шапкарев“ – Благоевград – запознаване с биологичното разнообразие на НП „Рила“ и преходи в защитената територия.
На 8 юни по повод Световния ден на околната среда партньорските екоинициативи продължават с организирано почистване на района на хижа Мальовица на територията на НП „Рила“ от доброволците от Сдружение „Върхът Мальовица – 2013“.
Ливия НИНОВА