Благоевград. Инспектори от Дирекция „Инспекция по труда“ – Благоевград са съставили 30 акта за установяване на административни нарушения през март. Това каза пред Радио „Фокус“ – Пирин Славянка Симитчийска, директор на Дирекция „Инспекция по труда“-Благоевград. По думите й 30 от тях са за установяване на административни нарушения. „От тях 16 са за нарушения на нормите на Кодекса на труда. „Съставените актове за допуснати нарушения на законодателството, свързано с осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд (ЗБУТ) са 13, а на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност – 1“, посочи Симитчийска. Тя добави, че са влезли в сила 38 нарушения, с които са наложени имуществени санкции и глоби на нарушителите в общ размер от 64 700 лева като средният размер на глобите е 1 703 лева. „През месец март за извършени 28 проверки относно осигуряване на здраве и безопасност при извършване на строително-монтажни работи“, заяви Симитчийска. Тя допълни, че са констатирани 138 нарушения на трудовото законодателство като по-голям е делът на нарушенията свързани със ЗБУТ, които са 108 на брой. „Най-честите нарушения са свързани с липсата на ежедневен инструктаж на строителните работници, недостатъчен контрол относно използването на личните предпазни средства от работещите, както и не ползването на лични предпазнми средства от работещите, липсата на ограждения и парапети на обектите. За отстраняването им са предприети принудителни административни мерки – 128 задължителни предписания и са съставени 8 акта за административни нарушения“ , посочи Славянка Симитчийска.
Експертът съобщи също, че през март Дирекция „Инспекция по труда“-Благоевград е извършила 16 проверки в отрасъл „Растениевъдство. По думите й при проверките са констатирани 77 нарушения на трудовото законодателство. Симитчийска информира още, че през първото тримесечие на 2019-та година са извършени 143 проверки в Банско, при които са установени 715 нарушения. „Основните нарушения, които са констатирани, са свързани с труд през празнични дни, незаплащан в увеличен размер“, посочи Симитчийска. Тя заяви, че са установени и нарушения, касаещи неспазване на дневната и седмичната почивка на работещите. „Съставени са 18 акта за нарушения като 16 от тях са за работа на лица без трудови договори, а другите 2 са по Закона на трудовата миграция и мобилност“, допълни Симитчийска и уточни, че инспекторите са констатирали граждани от трети държави да полагат труд без разрешение.
Тя направи и сравнение относно броя на сключените еднодневните договори през първите три месеца на тази година и същия период на 2018-та. „Предоставените образци на еднодневните трудови договори до края на март са 377, а за същия период от 2018-та година са били 131“, посочи Славянка Симитчийска. Тя коментира, че това показва, че се увеличава интересът към еднодневните трудови договори.
Денис НИКИФОРОВ