Благоевград. От началото на годината до края на месец май продължава да намалява броят на регистрираните безработни лица в областта. Това каза пред Радио „Фокус“-Пирин Станислава Поповска, директор на „Регионална служба по заетостта“-Благоевград. „Към края на месец май тази година техният брой за областта е 13 409 или равнище на безработица 8,9%. От началото на годината броят на регистрираните безработни лица намалява с 1 909, а спрямо месец май 2018 година като аналогичен период броят на регистрираните безработни лица е намалял с 1 029 лица“, уточни тя. Поповска допълни, че през месец май 2019 година на територията на област Благоевград по различните програми, които реализират съгласно Националния план за действие по заетостта са работили 376 лица, а по мерките за заетост и обучение са работили 180 лица. По думите й всъщност това са различните насърчителни режими, които реализират съгласно Закона за насърчаване на заетостта.
Експертът посочи също, че най-много са заявените работни места в областта от сектор преработваща промишленост - 468. „Само през месец май на работа са постъпили 1 428 безработни лица, като 1 148 от тях са започнали работа с посредничеството на бюрата по труда, а 820 са заявените свободни работни места обявени в съответните Бюра по труда“, допълни директорът. Поповска добави, че през май в сектор строителство са заявени 140 места, в сектор транспорт и ремонт на автомобили – 132 работни места, сектор хотелиерство и ресторантьорство – 80 места, сектор селско, горско и рибно стопанство – 34 работни места, сектор държавно управление – 18 места, сектор образование – 14 места, сектор административни и спомагателни дейности – 8 места, сектор операции с недвижими имоти – 4 места.
Станислава Поповска отбеляза още, че остава отворена схемата „Младежка заетост“ по ОП „Развитие на човешките ресурси“, която е без краен срок за кандидатстване от страна на младежите и на работодателите. „Тя се реализира в своите 2 направления – стажуване и обучение за конкретното свободно работно място. Агенцията по заетостта стартира предоставянето на финансова подкрепа за заявени от работодателите обучения по ключови компетентности, става дума за микро и малки предприятия“, уточни експертът. Поповска добави, че няма краен срок за подаване на заявки от страна на работодателите, като всъщност той е до изчерпване на определения финансов ресурс за 2019 година. По думите й доста работодатели проявяват интерес по отношение на това какви документи трябва да подадат. Според нея средствата, които са отпуснати за годината за областта, ще бъдат усвоени. Тя каза още, че интерес представляват и сред работодателите „Обучение за конкретно свободно работно място“, като миналата година по тази програма са били обучени около 30 безработни лица.
Натали СТЕФАНОВА