Симитли. Сдружение „Хора и традиции“ започва изпълнението на проект „Обредна култура от региона на Брежани – наследство и съвременност“, одобрен от Национален фонд „Култура“. Това съобщи за Радио „Фокус“ – Пирин Снежана Стоименова, заместник-председател на неправителствената организация. По думите ѝ това е пореден спечен проект за сдружението, който е в полза на обществото, в полза на културно-историческото наследство на региона. „Проектът, с който кандидатствахме е подготвен буквално за три месеца, но темата за изследването на обредната култура и традициите в село Брежани е наша цел още от създаването на сдружението. Все пак нека не забравяме, че брежанският регион е едно уникално място по отношение традиции и ритуали“, каза още Стоименова. Тя добави, че проектът ще изследва различни обичаи, един от които е брежанската традиционна сватба, която е с уникална художественост и естетичност, в сравнение с опорочаваща се съвременна българска сватба.
„Всички елементи, които се използват в традиционната брежанска и българска сватба са естетични, те са художествени. Там имаме фуруглица, дървото на живота, сватбената пита, имаме и едни колачета, през които се прокарват подаръци за гостите. Имаме също пеене на обувката на булката, на воала. В общи линии имаме изключителни елементи и ритуали, както и облекло, което се е загубило във времето. В проекта се спряхме на 7 уникални традиции от региона. Помощ получихме от научния ръководител на проекта, който е фолклористът проф. Костадин Динчев“, добави Стоименова. Според нея фолклористът е един от големите капацитети в областта на традиционното изкуство и въобще на регион Югозападна България. „Все пак нека не забравяме, че е един от основателите на фестивала „Пирин пее“, на който не един път е бил председател. Освен това е журирал и председателствал и много други фолклорни фестивали. Той просто е една жива енциклопедия“, отбеляза Стоименова.
Тя коментира, че друг обичай, на който ще обърнат внимание в рамките на проекта е Предой, който представлява традиция, свързана с гергьовските ритуали, вдъхновила най-прочутия ансамбъл „Пирин“ да създаде танцова сюита Пролетни игри. „Ще изследваме Сирни Заговезни, Слуга – една позабравена зимна традиция на почитта към по-старите, към по-мъдрите. Една традиция с вплетени красиви песни, в които се възпява честната трапеза на стопанина. Също обект на проучване ще бъдат традициите, които се изпълняват на Бъдни вечер, брежанската Сурва и така нататък. Основната задача на нашият проект „Обредна култура от региона на Брежани – наследство и съвременност“ е изследване и проучване на терен, като за целта ще създадем методология. Ще включим млади хора – фолклористи от Югозападен университет „Неофит Рилски“ или студенти от региона, които по-късно ще могат да си направят и свои научни разработки ако темата им допадне“, подчерта Стоименова. Тя уточни, че след като приключат с проучването – записите на възрастните хора и снимките ще бъдат дигитализирани, ще се обобщят, ще се направи книга, информация от която ще бъде качена и в интернет. Стоименова заяви, че за целта ще изработят специален сайт, който също ще популяризират.
Според зам.-председателят на сдружение „Хора и традиции“ този проект е много важен за тях, въпреки че неговият финансов капацитет не е голям, но значението му е, защото ще съберат и ще предадат да бъдещите поколения сведения за доброто, естетичното, красивото, което може да възпитава и което може да ни прави по българи.
Ливия НИНОВА