Държавният глава на САЩ направи първото си посещение на войниците в зоната на бойните действия като върховен главнокомандващ в сряда, когато се срещна с военнослужещите в база Айн ал Асад, намираща се на запад от столицата. Тръмп им каза, че няма планове за изтегляне от Ирак след решението му да изтегли силите на САЩ от Сирия. Той не се срещна с премиера Адил Абдул Махди, но двамата успяха да говорят по телефона, отбелязва агенцията.
Президентът, който бе критикуван във Вашингтон за това, че е отстъпил пространство на „Ислямска държава“ и Иран с изтеглянето на войските от Сирия, заяви, че американските сили ще могат да използват Ирак като база за регионални операции срещу противниците на Вашингтон. Но в страната, където Америка и Иран отдавна се състезават за политическо влияние, нямаше очевидна подкрепа за идеята, пише „Блуумбърг“.
Депутатите от партията, оглавявана от шиитския проповедник Моктада Садър, която спечели най-много места в парламента на изборите през май, разкритикува остро визитата и я посочи като пример за „арогантността на Америка и пренебрежението й в отношенията с Ирак“, както и за поредно нарушение на суверенитета на страната. Фракцията призова парламента да приеме Закон, изискващ войските на САЩ да напуснат Ирак. Агенцията припомня, че Садър е бил командир на милиция и е насочвал нападенията срещу американските войници след инвазията през 2003 година и посочва, че през последните години той е добил популярност с постоянните си атаки срещу политическия елит на Ирак относно тяхната корупция.
Втората по големина група в парламента, блокът Ал-Бинаа, заяви, че визитата на Тръмп повдига „много въпросителни за характера на американското военно присъствие в Ирак“. Хайдер ал-Абади, бивш премиер, който работи в тясно сътрудничество със САЩ, заяви, че посещението на Тръмп е нарушение на дипломатическите норми и ще навреди на връзките между страните.
От Белият Дом съобщиха, че не е било възможно да се организира за толкова кратко време срещата между американския президент и Махди. Иракският премиер, от своя страна, излезе със съобщение, в което посочи „различия в мненията“ като причина за пропадането на разговорите. Министър-председателят каза, че официалните лица от САЩ са изразили намерението на Тръмп да поздрави правителството за победата над „Ислямска държава“, както и за желанието му да посети американските военни.
„Блуумбърг“ припомня, че войските на САЩ бяха изтеглени от Ирак през 2011 година след дълъг период на политически сблъсъци, последвали американската инвазия през 2003-а. Но хиляди войници се завърнаха, за да помогнат на правителството в Багдад в борбата срещу „Ислямска държава“, след като джихадистите завзеха огромни територии през 2013 и 2014, включително втория по големина град Мосул. Към декември 2017 година, от когато са последните данни, в Ирак е имало 5200 американски военнослужещи.
Превод и редакция: Иван Христов