Юнкер, чийто мандат изтича по-късно тази година, заяви, че зачитането на искането на тогавашния министър-председател Дейвид Камерън ръководителите на ЕС да останат тихи в навечерието на гласуването, е една от най-големите грешки, докато той е бил на длъжността.
„Беше грешка да не се намесим“, подчерта председателят на ЕК пред журналистите в Брюксел. „Точни ние трябваше да сме тези, които да унищожат лъжите, които циркулираха“.
По онова време, британското правителство смяташе, че всякаква намеса от ЕС ще донесе повече вреди, отколкото ползи, в опита Обединеното кралство да остане в Съюза. Някои в Европа се съгласиха, но други бяха фрустрирани, че не успяха да изкажат мнението си, че ги е грижа за членството на Великобритания и че искат хората да гласуват за оставане, обяснява американската агенция.
„Сгреших, че си замълчах в този важен момент“, призна Юнкер.
В Брюксел някои смятат, че британските избиратели не са чули истината за парите, които Обединеното кралство отделя за общия европейски бюджет. Кампанията за излизане настояваше, че Лондон дава по „350 милиона паунда на седмица“, но, както пише „Блумбърг“, това не отчита парите, които Великобритания взима обратно.
ЕС също така смята, че на избирателите е дадена погрешна информация за перспективите на Турция за членство и лекотата, с която Великобритания ще получи благоприятни търговски сделки, ако напусне.
Превод и редакция: Иван Христов