В него се посочва, че през последните месеци сме свидетели на поредица от протести – тези на професионалистите по здравни грижи от страната, а от началото на месец април - на педиатрите от Специализираната болница по детски болести „Проф. д-р Иван Митев“, но според БЛС това не е начинът да се реши задълбочаващият се с години проблем за остойностяване на труда на здравните специалисти.
От БЛС посочват, че единственият начин за публично финансиране на здравеопазването в България е през НЗОК, а финансирането на отдалечените региони е отговорност на Министерство на здравеопазването чрез програмата за лечебните заведения, работещи в неблагоприятни условия. Те има възможност и трябва да бъдат решени чрез повишаване на цените на клиничните пътеки в болничната помощ и чрез повишаване на цените на
медицинските дейности и капитацията в извънболничната, смятат от съсловната организация.
БЛС настоява в спешен порядък да отпаднат лимитите за броя легла по клиники в Педиатрията и предлага ограничението да е общо за броя легла за педиатричните болници и отделения. Съюзът иска още увеличаване на цените на медицинските дейности (особено за педиатричните пътеки) още в рамките на сега действащия Анекс към НРД 2018, като за тази цел се използва резерва на НЗОК. Сред исканията на БЛС е и изплащане на т. нар. „надлимитна дейност“ на болниците на стойност 153 млн. лв. с икономии реализирани от бюджета за болничната помощ за 2019.Съсловната организация настоява да бъде въведена потребителска такса за преглед на дете, която да бъде поета от държавата.
БЛС настоява за достойно заплащане на всички, работещи в здравния сектор, което да се реализира чрез реално остойностяване на труда на
медицинските специалисти. Съсловната организация е на мнение, че само по този начин ще се гарантира спокойствието на пациента и предвидимост в системата.