Шумен. В момента работодателите предпочитат да наемат квалифицирани работници, и то - в големи количества, заяви Божидар Михайлов, директор на Регионална служба по заетостта-Варна, по време на заседанието на Постоянната комисия по заетостта към Областния съвет за развитие в Шумен, предаде репортер на Радио „Фокус“-Шумен. „Това е нещо, на което ние не можем да задоволим интереса им в момента. От една страна поради факта, че регистриранити безработицата с всеки изминал месец намалява, от друга страна в бюрата по труда остават хора с нетърсени професии или неквалифицирани, с по – ниско образование. На тях ще трябва да обърнем внимание“, заяви Божидар Михайлов. По думите му, има много голямо търсене на хора и за тези, които имат транспорт и професия не е проблем започването на работа. Той посочи, че равнището на безработицата за област Шумен в края на месец март е 9,7% при 10,2% за февруари, а за град Шумен - 3,4% срещу 3,7% през февруари.
По време на заседанието бяха представени резултатите от анкетно проучване за потребностите от работна сила в област Шумен. В анкетата са участвали 71 работодатели от региона, основно от частния сектор. Близо 85% от фирмите са заявили, че няма да търсят нов персонал в следващите 6 месеца. Запитаните са заявили потребност от работници без специална квалификация през следващите 12 месеца - за 1298 общи работници, 237 работници в селското, горското и рибно стопанство, 90 - в сферата на строителството, 49 - в преработващата промишленост, и 36 - в сектор транспорт и складиране. Има търсене на 201 медицински сестри, 188 геодезисти, 170 шофьори, 152 специалисти проекти, 90 строителни инженери, 54 специалисти по обществени поръчки, 49 мотокаристи, 36 автобусни водачи, 18 машинни инженери. С квалификация през следващата една година се търсят и озеленители, машинни оператори, лаборанти, еколози, икономисти, оперативни счетоводители и др. В анкетата са включени общо 11 въпроса.
„Анкетата дава някаква посока на търсенето на бизнеса. Това не е достатъчно към момент, трябва да се натрупа повече информация, предстоят още проучвания. Но на дневен ред излиза дуалното обучение. При нас има средства за финансиране на провеждане на дуално обучение, училищата ще го правят също, очакваме там бизнесът да се включи малко по-активно“, каза още Божидар Михайлов. Информацията за резултатите от анкетното проучване за потребностите от работна сила в област Шумен ще бъде изпратена до Агенцията по заетостта.
Ивелина ИВАНОВА