София. БСП настоя за разследване на апартаментите на председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. „Ако не беше българската журналистика, нямаше да разберем как един политик- Цветан Цветанов купува луксозен апартамент на скандално ниски цени", заяви говорителят на ПГ на „БСП за България“ Елена Йончева. Колегата й от БСП Явор Божанков призова НАП, КПКОНПИ и органите да свършат качествено и обективно работата си. Божанков се обърна и към министър-председателя Бойко Борисов. По думите му премиерът категорично е заявил, че няма да търпи дори съмнения за корупция и го призова да погледне около себе си, където се случват заменки за милиони и да вземе решителни мерки срещу това. „Не е справедливо българските граждани да бъдат преследвани за 1 лв. от НАП, българският бизнес да свързва касовите си апарати, българските адвокати да доносничат за своите клиенти, а политиците да остават необезпокоявани“, заяви той.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че няма никаква договорка за апартамента му. „Двата апартамента, с които съм направил замяна за този, който съм купил, са в същия район. От гледна точка на местоположение, предишните два са на много по-хубаво място“, посочи Цветанов. По думите му има замяна, като разликата е от около 39 или 40 кв. метра, като е доплатил за жилището си 100 хил. лв. „Направил съм го по банков път съгласно българското законодателство. Попълнил съм съответните декларации“, уточни Цветан Цветанов. На въпрос дали негов бивш служител е купувач на двата заменени апартамента, той обясни, че този човек не е служител в ГЕРБ. Цветанов посочи, че не може да коментира действия на други лица, които са правили сделка „Мога да говоря за моята сделка, която е правена по българското законодателство“, поясни той. „Няма нищо, което да е незаконно. Няма никаква договорка с когото и да било“, подчерта Цветан Цветанов.
По-късно стана ясно, че Прокуратурата ще предприеме съответните действия по сигнал, който не е постъпил от БСП, а от гражданско движение „БОЕЦ“. Информацията съобщи говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Тя посочи, че обичайно се изискват документи, информация от Агенцията по вписванията, снемат се обяснения от продавачи, купувачи, прави се експертна справка за пазарната стойност на определен имот и се взема решение дали има извършено престъпление. „Ако и КОНПИ са сезирани, вероятно и прокуратурата ще им възложи извършване на проверката, след което и решаващото действие ще бъде на прокуратурата“, допълни Румяна Арнаудова.
Деница КИТАНОВА