На брифинг лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че следващата седмица БСП ще внесе промени в Закона за социалното подпомагане, Наказателния кодекс и Закона за училищното и предучилищното образование. Тя допълни, че промените са разписани в проекта „Визия за България“. Сред набелязаните мерки са да се спрат всички помощи на семейства, чиито деца не ходят на училище до 16-годишна възраст и да се засилят наказанията на лица, които живеят на съпружески начала с малолетни. Лидерът на БСП посочи, че дългосрочното решение на проблема е чрез „образование, образование и пак образование“, като в тази връзка от опозицията предлага да се преразгледа политиката на делегираните бюджети и отпадане на принципа „парите следват ученика“. Според нея начинът, по който ГЕРБ подхождат - да се издирват децата и да се водят принудително на училище, очевидно не работи, тъй като е борба с последствията.
„Време е да спрем да говорим и да пристъпим към действия, които са конкретни. Без излишни емоции, без натягане на напрежение, което може да прерасне в етнически конфликт. Призоваваме и другите парламентарни групи, ние като законодатели да си свършим работата, а изпълнителната власт да пристъпи към прилагането на закона в цялата му сила“, допълни Нинова. Тя изтъкна, че ГЕРБ и „Обединени патриоти“ са претърпели провал в интеграцията на ромите.
На това обвинение министърът на образованието Красимир Вълчев отговори, че БСП не са разбрали, че основната част от проблемите с интеграцията на ромите са социално-културни. Според него опозицията критикува механизмът за интеграция на ромите без доводи. „По механизма работиха над 11 000 души в над 1 000 екипа и аз не бих им омаловажил работата. Механизмът показа, че когато институциите работят заедно, има ефект – над 30 000 деца са допълнително записани“, заяви той и посочи, че би препоръчал на всеки, който критикува системата, да се включи в един екип, за да види колко е трудна работата.
По отношение на предложението за преразглеждане на политиката по делегирани бюджети, министърът коментира, че БСП не правят разлика между делегираните бюджети като обем от правомощия на училищата за разпределяне на бюджета и зависимостта от бюджета от броя на учениците. „Средната заплата на учителите ще бъде над 125% от средната за страната, когато се реализира двойното увеличение. Тъй като разбрах, че те с „Визия за България“ предлагат премахване на делегираните бюджети, аз отворих документа и не видях такова нещо. Но видях, че предлагат заплатите на учителите да бъдат над средните за страната – т.е. предлагат намаляване на заплатите на учителите“, коментира Вълчев.
Министърът поясни, че МОН ще преосмисли дейността на Центъра за интеграция на учениците от малцинствата.
Във връзка с организирания от Лиляна Ковачева от Центъра за интеграцията на учениците от малцинствата протест срещу вицепремиера Красимир Каракачанов, образователният министър посочи, че по време на протеста Ковачева е била в неплатен отпуск и че няма основание да ѝ търси дисциплинарна отговорност. Според него обаче да организираш протест не е в съответствие с добрата професионална култура на държавния служител.
Деница КИТАНОВА