София. БСП поиска от Министерство на енергетиката документите за концесията за въгледобив край пернишкото село Дивотино. В четвъртък, 28 март, Министерството на енергетиката замрази работата на концесионера „Мин индъстри“ ЕООД до приключване на проверката на Общинската служба по земеделие в Перник във връзка с уреждане на статута на земите, засегнати от добива. До изясняването на въпроса и произнасянето на компетентните органи, нови площи не трябва да бъдат засегнати, категорична бе министър Петкова. Тя изиска от концесионера информация за предприетите от него действия по уреждане на статута на земите. По време на срещата представителите на „Мин индъстри“ ЕООД информираха, че от общо 170 дка земеделски земи, концесионерът е закупил около 120 дка в съсобственост и отбелязаха, че придобиването на останалата част е възпрепятствано от множеството собственици на парцелите, част от които не могат да бъдат открити.
Въпреки решението на Министерството и започната проверка, в събота (30 март) жителите на Дивотино излязоха на протест срещу унищожаването на земите им от фирма за въглища.
Във вторник БСП внесе искане в Министерство на енергетиката за цялата документация по случая с въгледобива в село Дивотино. От БСП поясниха, че искат повече информация за случая в Дивотино и след това ще сезират други отговорни органи, включително прокуратурата.
Пред журналисти Елена Йончева коментира, че в Дивотино става въпрос за чудовищни законови нарушения и определи тези нарушения като проява на мафиотската държава. Йончева алармира, че Правителството нарушава закона и облагодетелства определени фирми, които буквално унищожават българската земеделска земя.
По думите ѝ концесията на фирмата там е изтекла на 13 август 2014 г. „Според жителите на селото обаче дейността на фирмата не е прекратена. Добивът се извършвал според жителите на селото година след това. На практика незаконно е извършван добив в продължение на година и половина“, подчерта говорителят на БСП. Тя обърна внимание, че на 1 март 2016 г. концесията е подновена, но със задна дата, което противоречи на всякаква правна логика. Йончева добави, че на последното си заседание кабинетът „Борисов 2“ прехвърля правата на старата фирма към нова с капитал от 2 лв. „Това, което е най-скандално, че прехвърлянето на правата на новата фирма става без конкурс“, допълни водачът на листата на „БСП за България“ за евровота. Йончева попита кой ще възстанови земята на хората от Дивотино и кой носи персонална отговорност за това, че една фирма е облагодетелствана от правителството на Борисов.
Заместник-председателят на ПГ на „БСП за България“ Крум Зарков коментира, че случаят в Дивотино е христоматиен пример за схемата, по която хора с пари помагат на една власт да се закрепи, за да върне след това услугата.
От Министерство на енергетиката благодариха за сигнала на Елена Йончева и обърнаха внимание, че по случая вече текат проверки. Директорът на Дирекция „Природни ресурси, концесии и контрол“ в Министерството Станислав Станков припомни, че дейностите на концесионера в село Дивотино са преустановени от 28 март до излизане на резултата от проверката. „Министерството активно е ангажирано с въпроса и протестите в село Дивотино. Бяха направени съвместни проверки. В резултат бяхме информирани от компетентните органи по опазване на околната среда, че е стартирала проверка от тяхна страна във връзка с което с разпореждане на министър Петкова дейностите в участъка са преустановени, считано от 28 март“, коментира още Станков. На въпрос дали ще се компенсират хората, ако се окаже, че има унищожаване на земеделска земя той отговори: „Задължението на концесионера така или иначе съществува и по договор, и по закон. Следва да предприеме действия по рекултивация, когато настъпи момента за това“, допълни той. Попитан дали концесията е дадена със задна дата, той уточни, че е имало определена забава в процедурата по произнасянето на Министерски съвет около година. „Това се дължи на усилената кореспонденция с ведомствата. В момента, в който беше подадено заявлението за удължаване на срока, концесионерът имаше задължения, които в момента, в който изпълни, беше довършена процедурата по удължаване на срока на концесията“, допълни Станков. По думите му единствените нарушения на концесионера са свързани със забавени плащания на концесионните възнаграждения, които към настоящия момент са платени.
Деница КИТАНОВА