София. Предстои изключително тежка политическа зима - зимата на нашето гражданско недоволство. Това каза лидерът на БСП-София Калоян Паргов по време на 4-тото заседание на XIII-ата Конференция на Софийската градска организация на БСП. Според него конфликтите между управляващите стават все по-обхватни и мащабни. „Днес България и ЕС са изправени пред съдбовни решения - проблемите в еврозоната, мигрантската криза, огромна задлъжнялост, формирането на монополи, двойни стандарти, битката между големите са показателни за цялата сложност на ситуацията както за страната ни, така и за Съюза. Възходът на несистемните партии, на крайните националисти, крайно левите и крайно десните популисти е факт, все повече се засилва тяхното влияние върху икономическите и политическите процеси”, изтъкна Паргов. По думите му установеният сега модел на управление е порочен, неефективен, несправедлив, неспособен да реализира основните принципи на демокрацията и да гарантира върховенството на закона. „Той забавя растежа, потиска инициативата, генерира неравенства, увеличава поляризацията на обществото и обрича на бедност големи социални слоеве и групи от населението. Като резултат - обществото е без ясни цели и перспективи, развитието е стихийно, растежът е бавен. Вероятността да достигнем средните равнища на ЕС е сведена до нула”, очерта ситуацията в страната Паргов. Според него е нужно да се преосмисли ролята на България в ЕС оттук нататък, свързана с заемането и отстояването на пробългарски и национално отговорни позиции. „Стартът на предизборната кампания трябва да започне от Конгреса на 26 януари и да постави началото на победния рейд на БСП”, заяви Калоян Паргов. Като рискове пред БСП за спечелването на европейските избори той посочи: първо – конфликтите на европейско, национално и местно ниво; второ – подреждането на листата за Европейски парламент; трето – риториката и посланията, да не допуснат да ги вкарат отново в графата „антиевропейска партия“. „Ако успеем да преминем успешно през това първо предизвикателство, ще имаме стабилна основа за спечелването на местните избори”, допълни Паргов. Относно изборите в София той заяви, че има всички предпоставки да се сложи край на монопола на ГЕРБ. „Витрината на управлението им се пропука. Митът за добрата кметица е разбит. Но задачата не е толкова лесна. Пред нас имаме опонент, който ще направи всичко възможно да задържи властта. Поради това е необходима пълна мобилизация на целия наличен ресурс – кадрови, експертен, комуникационен”, счита лидерът на столичните социалисти. „На този етап имаме три-четири кандидатури за кмет на София, сред които е и името на омбудсмана Мая Манолова“, коментира той. На въпрос какво се случва с кандидатурите на Георги Свиленски и Елена Йончева, Паргов отговори: „Те не са свалени от дневен ред. И тях ги имаме предвид“.
Калоян Паргов засегна и темата за бъдещото управление на страната, в което ако БСП спечели изборите, трябва да избере коалиционни партньори. „В рамките на този парламент, никакви коалиции за БСП не са възможни. Може да се окаже, че ще се появи нов политически субект, който ще заеме определена част в пространството. Нов политически субект, който може да се появи от ядрото на протестите, обединяващ гражданите. Трябва да мислим за интересите на избирателите, а не за личните партийни интереси“, коментира още той.
По време на XIII-ата Конференция на Софийската градска организация на БСП присъства и евродепутатът и лидерът на Партия на европейските социалисти (ПЕС), Сергей Станишев, който посочи, че БСП е в много по-силна позиция спрямо другите партии от гледна точка на европейската си визия. Станишев изтъкна, че никога не трябва да се забравя, че БСП има огромен принос за членство на България в ЕС. „Това трябва да дава самочувствие на нашата партия, че има силна европейска идентичност, за да бъде тя ефективен член на ПЕС и да отстоява по един адекватен и успешен начин своите национални виждания“, обясни евродепутатът, като изтъкна, че групата на социалистите в Европейския парламент е изготвила цялостен документ за бъдещата визия на Европейския съюз.
Сергей Станишев коментира и темата за влизането на България в Шенген. „Това, което се случва в продължение на години, при условия, че страната ни е изпълнила критериите още през 2011 г., и постоянно ни отлагат и налагат други причини за влизането на България в Шенген е скандално, антиевропейско и едно от нещата, които подкопава доверието в ЕС. Предстои гласуване на Европейската комисия по мой доклад, в който ясно се казва, че България и Румъния трябва незабавно да бъдат приети в Шенген по всички граници, защото виждаме, че правителството са склонни да им се хвърли един кокал и за определено време да се отложи влизането ни в Шенген. Това време, което се губи, оскъпява цената в двете посоки“, заяви той. По думите му основните теми, които остават в дневния ред на Европейската комисия са въпросите свързани с мигрантската криза и битката на левицата с крайния национализъм и фашизъм.
По време на срещата лидерът на БСП Корнелия Нинова призова премиера Бойко Борисов да излезе и публично да каже дали Владислав Горанов е министър от неговия кабинет или зад неговото назначение стои друга фигура. „Борисов смята, че ще се отърве от този ангажимент като каже той (бел. ред. Владислав Горанов) е голям човек и да излезе да отговаря. Да, но това не ти е Валери Симеонов, с който да се оправдаваш с коалиционните партньори, той е твой министър или може би не е. Кой е назначил Горанов и кой ще носи отговорност за това? Според Конституцията и правилата това е премиерът, но да излезе и да го каже ясно: „Горанов е министър на ГЕРБ и аз отговарям за това“ или „Горанов е назначен от друг и ми е трудно да понеса отговорността за това“, заяви Нинова и допълни, че Горанов е ярък белег на това, което БСП иска да промени.
Председателят на левицата изтъкна също, че се стигне до предсрочни избори и БСП ги спечели, партията ще се намеси и ще спре сделката на Гинка Върбакова с ЧЕЗ. „Идвам от срещата на колегите от леви партии във Вишеградската четворка-Полша, Унгария, Чехия и Словакия, плюс България и Хърватия. Там имах среща с евродепутати и им заявих категорично нашата позиция. Ако се проведат предсрочни избори и БСП ги спечели, предайте на Чешкото правителство, че ще заявим, че държавата ни иска да участва в процедурата за ЧЕЗ и ще направи всичко възможно да я купи", обясни Нинова. По думите й след нейното изказване, десните партии са я нападнали с аргументи, че тя иска да налага стари модели на управление. „Този спор си заслужава. ГЕРБ не е наш идеологически опонент, тези хора нямат идеология, те са във властта заради пари. Според мен десните извън парламента са наши идеологически опоненти", коментира Нинова. По време на конференцията лидерът на БСП се обърна към делегатите с призив, че при вземане на решение за коалиционни партньори е необходимо да се преразгледат водените политики, а не партията да се интересува от броя на гласовете, които ще получи. По думите й ГЕРБ окончателно отпадат като вариант за съвместно управление с БСП. За обща коалиция с ДПС, тя посочи, че двете политически групи имат разминавания по основните теми, като например здравеопазване и данъчни доходи.
Корнелия Нинова засегна и приетия Бюджет 2019, като според нея никак не е правилно синдикатите да хвалят бюджет, в който са замразени всичките 12 социални плащания, за деца, майки и обезщетения за безработица, социално слаби и първокласници. Изобщо не е нормално, когато половината ти народ е по улиците, защото няма как да си плати тока и водата, защото минималната пенсия е 219 лева при праг на бедност 348 лв., - 400 политици в България да си увеличават заплатите автоматично на три месеца, без никакви икономически, морални, пазарни и политически аргументи“, посочи тя.
Според Георги Свиленски зам.-председател на БСП, народните представители от лявата партия са най-активните в парламента - 1205 зададени въпроса и 46 питания. По думите му само за сегашното правителство на ГЕРБ опозицията е внесла три вота на недоверие по основни политики. Според него проблемите в управлението се изразяват в създаване на гражданско напрежение, което се отразява в протестни действия.
Пред делегатите на XIII-ата Конференция на Софийската организация на БСП, заместник-председателят на СОС от БСП Милка Христова каза, че са рухнали трите мита за управлението на ГЕРБ в София: „Чистота на въздуха – според доклада на Европейската сметна палата София е усвоила над 600 млн. лв., без да постигне осезаем напредък в тази област. Образование - според доклада на Евростат София е на последно място по удовлетвореност на гражданите от състоянието на образователната и училищна инфраструктура и това след като те са приоритет на бюджетите на Столична община повече от 10 години. Ремонтираме и строим – феноменът „ремонт на ремонта“ се превърна в запазена марка на Столична община и в най-голям провал на инвистиционната й политика“. Тя допълни, че за пръв път персонално е поискана оставка на Фандъкова от представителите на Групата на БСП в СОС по повод скандалния ремонт на ул. „Граф Игнатиев“ и градинката на църквата „Св. Седмочисленици“, който е прелял чашата на търпение на столичани. Милка Христова очерта и основната цел на групата общински съветници от БСП през последната година от мандата 2015-2019. „Да разработим „Визия за развитие на София“, с която да предложим различен път на управление със социално отговорна политика за осигуряване на устойчиво развитие на столичния град, за преодоляване на съществуващите диспропорции и контрасти между състоянието на централната му част и районите. Политика, която да осигурява добра среда, стандарт за работа и живот на гражданите", добави Христова.
Даяна ДЮЛГЕРОВА