София. БСП разкритикува управляващите за раздадените 118 млн. лв. бонуси на държавната администрация. Това бе основната тема на пресконференцията на БСП след редовното заседание на Изпълнителното бюро на партията.
Заместник-председателят на ПГ на „БСП за България“ Драгомир Стойнев заяви, че БСП се противопоставя на политиката, колкото по-голям гаф направиш, толкова повече пари да получиш от държавния бюджет. Стойнев обърна внимание, че няма пари за възрастни хора и млади семейства, а на българската администрация са изплатени 118 млн. лв. под формата на бонуси. Той заяви, че за двамата избягали затворници Министерство на правосъдието си дава по 500 хил. лв., а Агенцията по вписванията, която блокира държавата, получава бонуси за 1 млн. 275 хил. лв. По думите му заради работата по чистотата на въздуха МОСВ си е раздало над 2 млн. лв. Стойнев обърна внимание, че за „Гранична полиция“ са раздадени 1 млн. 465 хил. лв., въпреки случващото се на летище „София“. „Още повече, че при едно дясно правителство, което съвсем нормално да води някаква административна реформа, се прави точно обратното“, обясни зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“. Стойнев коментира, че водещи по бонуси са Министерство на финансите, където са си раздали 43 млн. лв. и Министерство на труда и социалната политика - 13 млн. лв.
От Министерство на финансите отговориха на БСП, като обявиха, че цитираната сума на брифинга на БСП от 43 млн. лв. е редно да бъде съпътствана с уточнението, че тя се разпределя на 12 215 служители за цялата 2018 г. От финансовото министерство поясниха, че допълнително възнаграждение за постигнати резултати (ДВПР) е изплащано четири пъти годишно – през април, юли и октомври за текущата година и през януари – за предходната. Министерството изтъкна, че разходите за ДВПР не надхвърлят 30 на сто от тези за заплати, възнаграждения и задължителни осигурителни вноски по бюджетите на разпоредителите с бюджет. От Финансово министерство подчертаха, че ДВПР са определени въз основа на оценка на постигнатите резултати от основните структурни звена и отделните служители през изтекло календарно тримесечие, както и че размерът на ДВПР на отделен служител не надвишава 80 на сто от начислените му за съответната година основни заплати.
От БДЖ заявиха, че от служителите им не са получавани допълнителни материални възнаграждения през 2018 г. По повод твърдението на БСП, че не са предоставили информация за допълнителни трудови възнаграждения, изплатени на служителите, от дружеството обявиха, че такава е предоставена в Народното събрание в отговор на въпрос от депутата Георги Свиленски в рамките на парламентарен контрол. От Летище „София“ съобщиха, че над 1,4 млн. лева са материалните придобивки за служителите от началото на 2018 г., след съгласуване със синдикатите. От летището уточниха, че социалните придобивки са регламентирани с вътрешни правила и колективен трудов договор. По време на кабинета „Орешарски“ сумата на придобивките възлиза на 2,1 млрд. лева, а за целия мандат (от 06.2013 г. до 07.2014 г.) е в размер 2,6 млрд. лева. От Министерството на труда и социалната политика заявиха, че сумата от 13 млн. лева за допълнителни възнаграждения е получена от 8000 служители през 2018 г. От министерството уточняват, че общата сума включва четири плащания на ДВПР през 2018 г. Средната сума на получените средства от един служител е 409,47 лв. на тримесечие или 136,49 лв. на месец.
Деница КИТАНОВА