Експозицията включва интересни теми като Бургаският залив на пътя на рибните пасажи, риболовът в залива през вековете, рибарството от Несебър до Созопол през Възраждането, от поминък към промишлен риболов, рибната борса в Бургас и много други теми и артефакти, допълнени с невероятни декори. Всичко това заедно с мрежи, модели на кораби, такъми, любопитни документи, морски легенди и снимки визуализират цялата история на риболова.
За най-малките посетители са предвидени интерактивни игри и изненади.
Риболовът може да бъде както промишлен, когато се лови в големи количества, така и спортен – когато е за лично удоволствие, понякога включващо „опцията“ уловът да не бъде употребен за храна, а да бъде пуснат обратно в природата.
За промишлен риболов се използват кораби, които са оборудвани със специални риболовни приспособления – най-често различни видове мрежи.
В средата на 80-те години на ХХ век английски издания нареждат нашата страна в първата петица по промишлен улов на риба в световен мащаб. Под български флаг по това време плават над 35 риболовни траулера и 6 транспортно-хладилни кораба, които съставят флотилията на „Океански риболов“ в т. нар. „промисли“ зони за промишлен улов в Атлантика, Индийския и Тихия океан.
По крайбрежието на Черно море риболовната промишленост започва съвременното си развитие още през първата половина на миналия век с разполагането на постоянни мрежи във водата (наричани таляни/даляни, когато са в морето), както и с т.нар. гардове в езерата.
Спортният риболов пък включва и подводен спортен риболов,при който се използват харпуни.
Риболовът е една от най-древните форми за осигуряване на храна, и макар че отдавна вече не е само средство за поминък, а и хоби, което се превръща в страст. Рибарите споделят, че няма по-завладяващо усещане от момента на улова.