„От България страните от Западните Балкани получихме силен тласък към ЕС. Благодарение на вас ние станахме видими за Европейския съюз.” Това изтъкна по-рано пред вицепрезидента черногорският премиер Душко Маркович. Министър-председателят благодари на българската държава и българския народ за подкрепата за присъединяването към НАТО и ЕС. „На срещата на Берлинския процес в Познан ще настояваме България да стане постоянен член на този формат, тъй като тя показа, че има способности и визия за страните от Западните Балкани”, подчерта Душко Маркович. По думите му ЕС е превърнал присъединяването само в технически процес и му липсва ясна визия. Да държи политиката по разширяването в дневния ред на ЕС поиска от вицепрезидента и външния министър на Черна гора Сърджан Дарманович.
„Срещата в София между ЕС и Западните Балкани не беше еднократен акт, тя е част от осъзната последователна политика, която ние налагаме”, увери Илияна Йотова по време на срещите си на най-високо ниво в Подгорица.
Вицепрезидентът отбеляза, че редица европейски държави имат резерви към разширяването на ЕС. „Западните ни партньори не ни познават добре и не ни разбират. Трябва заедно с нас, като се отчитат спецификите на Балканския регион, да изграждаме моделите на разширяване. Затова трябва заедно ние на Балканите да вървим напред и да отстояваме своите позиции. Промяната в ЕС ще бъде успешна само ако в нея участват и старите, и новите държави членки”, убедена е Илияна Йотова. Вицепрезидентът очаква начело на ЕС смели лидери с кураж и ясна визия как да се развива европейският проект. Обща бе тезата, че поредното отлагане на започване на преговорите за членство на Северна Македония и Албания е лош знак към страните от Западните Балкани и води до загуба на доверие в ЕС.
Вицепрезидентът изрази българската позиция, че напредъкът на всяка държава трябва да се оценява реално, а не държавите да вървят като скачени съдове към еврочленството. Общо бе мнението за липсващата роля на Съюза в Западните Балкани, в които се пресичат редица геополитически интереси.
Илияна Йотова разговаря и с председателя на Комисията по външна политика в черногорския парламент Андрия Николич.
По време на срещите на вицепрезидента бяха подчертани интензивните двустранни отношения между България и Черна гора и неизползвания потенциал за сътрудничество.