Скопие. Професор Ванчо Георгиев от Института за история при Философския факултет, който е и член на смесената българо-македонска комисия за исторически и образователни въпроси, заяви, че още миналата година, на първата среща на органа, българската страна е казвала, че Скопие трябва да признае Гоце Делчев за българин, иначе ще му бъде наложено вето за Европейския съюз, предава скопското електронно издание „МКД“.
В началото се скарахме и имаше скандал, заяви Георгиев в ефира на скопския телевизионен канал „1ТВ“.
„Става въпрос за работен документ, предложение от македонската част на комисията за почитането на Делчев. Става въпрос за крайно непрофесионално и безотговорно отношение от колегите от другата страна, щом документът се изнася навън до политическите партии. Това не е било от незнание, а целта е била тенденциозно да се поиска помощ от политиката“, твърди професор Гоергиев.
„Реакцията на датата 7 октомври, струва ми се, както и на останалите членове на комисията, че това е просто димна бомба, за да се прикрият други неща и да се скандализират другите същински въпроси, следващи Илинденското въстание, всички други революционери, а и периодът преди това до 1944, понеже те слагат границата тук. Ние съществуваме от тук, като преди това не съществува нищо. Нито един народ не може да съществува, ако няма процес. Нациите са конструкция и всяка има процес на развитие. На първата среща на комисията започнаха непристойните закани: Гоце Делчев е българин и ако не приемете това ще има вето. В тяхното предложение за Гоце Делчев нито веднъж не се споменава българин, само по индиректен начин се споменава, че произтича от българско семейство, учи в българско училище... На края на последната напрегната среща бе утвърден дневния ред за следващата. Съмнявам се, че ще се придържаме към дневния ред, защото чух, че някои от тях искат радикализация, други излизане от комисията, а трети са за вето“, обяснява професорът.
„Професорът разказа и за процеса на прехвърляне на мощите на Гоце Делчев от България в Македония и на цялата атмосфера през 1946 г., която днешните български политици възприемат като предателство от комунистическите власти. Тогава в българската преса се пише, че „мощите на великия македонски революционер Гоце Делчев са прехвърлени в Скопие, столицата на страната, за която той е дал живота си", а на саркофага още през 1923 г. са се заклели в бъдещите поколения мощите на Гоце Делчев на почиват в столицата на независима Македония“.
„Идеалът на съратниците от Илинденското въстание е мощите на Гоце Делчев да почиват в столицата на независима и свободна Македония, което го пише на саркофага от 1923 година, който е бил специално изработен, когато мощите на Делчев са пренесени в дома на Илинденската организация в София. Обявяването на независима Македония през 1944-та означаваше много за борците от Илинденското въстание и те започнаха да говорят, че е време мощите на Гоце Делчев да бъдат пренесени в Скопие, но и че е време за обединение на Македония. Въпросът за пренасянето на мощите се активира повторно през 1946 година и започват преговори от Илинденската организация в София, а след това започват преговори между правителствата. Тогава македонските атрибути са напълно признати от българската държава, Разбира се, всички подготовки са завършени и на седми откомври се стига до подисване на протокола. Официални подписници са представители на Илинеднската организация в София и двама министри от македонското правителство. Присъства и представител на България. След това мощите тръгват за Скопие и умишлено минават през пиринската част на Македония. Избрахме тази дата като символ на сближаването и съжителството на двата народа, изцяло европейски. Предложихме я за ден на приятелство между Македония и България. Всеки, който чуе контрааргументите на другата страна на това предложение ще се смее“, подчерта Георгиев.



Превод и редакция: Иван Христов