София. Заболяванията Чума по дребните преживни животни (ЧДПЖ) и Африканска чума по свинете (АЧС) са овладяни и под контрол у нас. Това съобщи на пресконференция изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Дамян Илиев.
Чума по дребните преживни животни (ЧДПЖ):
Д-р Илиев поясни, че въпреки това България продължава да е със статут на страна, инфектирана с ЧДПЖ, тъй като има неликвидирано огнище в гр. Болярово. Той уточни, че мерките от страна на ветеринарните власти за превенция и контрол на заболяването, както и рестрикциите на Европейската комисия, са облекчени, но надзорът продължава. По думите му целта е да се възстанови статутът на страната и да се възобновят търговските отношения, съгласно стандартите на Световната организация за здравеопазване на животните (OIE). Д-р Илиев поясни, че това ще се случи най-рано 6 месеца, след ликвидиране на последното огнище.
Д-р Александра Митева, началник отдел „Хуманно отношение към животните“, допълни, че всички южни области в България са под специален надзор за ЧДПЖ. Тя добави, че се изпълняват мерки по две програми – THRACE и GF-TADs. „Пред Европейската комисия (ЕК) Агенцията пое ангажимент, чиято цел е да покажем липса на инфекция. Продължават клиничните прегледи и взимането на проби, но най-важни са самоконтролът и отговорността на стопаните“, каза още д-р Митев. По думите й ситуацията за фермерите е облекчена, защото в тези региони вече има свободно движение на животни за клане и свободна реализация на продуктите от тези животни.
На пресконференцията стана ясно, че темата с фермата в гр. Болярово продължава да е актуална заради неликвидираното огнище и отказа на стопаните и техните сподвижници да спазват ветеринарномедицинските правила. „Във фермата в Болярово имаше доказан вирус, а огнището продължава да е активно“, коментира д-р Дамян Илиев. По думите му страната и фермерите щяха да са се възстановили от епизоотичната криза с ЧДПЖ, нямало е да се стигне до тези преки и непреки загуби, а статутът на България е щял да е в процес на възвръщане, ако компетентните действия на БАБХ не са били възпрепятствани. Той подчерта, че отговорността на собствениците определя бъдещите мерки и отношението на ЕК и трети страни към България. Д-р Илиев уточни, че възстановяването на статута на страната е от огромно значение, защото от това зависи доверието към българския фермер и дава основата за безопасна търговия с животни.
До момента разходите на Агенция във връзка със заболяването ЧДПЖ възлизат на над 1,3 млн. лева. В тях не се включват разходите на други институции, като МВР. Д-р Илиев поясни, че държавата и фермерите е нямало да претърпят такива загуби, ако мерките на Агенцията са били изпълнени. „200 животни подложиха на риск бизнеса на всички фермери в страната“, каза още Дамян Илиев.
Африканска чума по свинете:
От БАБХ обясниха, че след появата на първото огнище през август 2018 г. то е било ликвидирано за 24 часа. Оттогава досега няма случай на заболяване при домашни свине, с което разпространението е предотвратено. Първият случай на АЧС при дивата популация е установен край румънската граница, два дни по-късно на 500 метра от това място е открито второ прасе с положителни проби, а впоследствие в ловно стопанство Зеленка са констатирани още два случая. Последният е от 27 декември 2018 г. По тази причина ЕК е вкарала България в зоните за превенция, а между нас и Румъния има буферна зона, където се взимат проби и контролът е увеличен. Д-р Георги Чобанов, директор на дирекция „Здравеопазване и хуманно отношение към животните“, коментира, че е важно населението да съобщава за съмнителни случаи на домашни прасета и при всеки случай на умряло диво прасе. Международните експерти са констатирали, че мерките в индустриалните ферми са ефективни, но проблемът за властите са фермите тип „заден двор“ – стопаните отглеждат прасета без да са информирали ветеринарните власти. Д-р Чобанов поясни, че най-притеснителни са свинете, които се отглеждат в домове на ловци. По думите му в тези случаи е особено важно домашните прасета да са прегледани от регистриран ветеринар. Факт е и мобилно приложение за ловците, с което те да подават лесно и бързо информация към компетентните органи.
От БАБХ апелираха гражданите да бъдат внимателни при консумация на сурово сушени домашни месни продукти. Това е предпазна мярка и срещу болестта трихинелоза.