София. Най-ново поколение линеен ускорител True Вeam STX в УМБАЛ „Св. Иван Рилски” дава възможност за прилагане на най-съвременния подход в онкологията - органосъхраняващата стратегия. Това каза д-р Асен Хаджиянев ДМ, неврохирург, ръководител на Сектор в Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, в интервю за Агенция „Фокус“ по повод 4-ти февруари, който е обявен за Световен ден за борба с онкологичните заболявания. „Новите технологии за лечение на онкологичните заболявания навлизат и в България и бих казал, че в това отношение лечението у нас е на едно много добро европейско ниво“, заяви д-р Хаджиянев, като подчерта, че това води до повишаване на успеваемостта при лечението на онкологичните заболявания. „Подобряват се хирургичните техники с помощта на нови апарати: невронавигация за мозъчни тумори, ендосконска апаратура за микроинвазивни техника, роботизирани системи“, отбеляза ръководителят на Сектор в Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
„В УМБАЛ „Св. Иван Рилски” например разполагаме с най-ново поколение линеен ускорител True Вeam STX със специални приспособления за мозъчна и телесна радиохирургия, като алтернатива на хирургично лечение . Това ни дава възможност за прилагане на най-съвременния подход в онкологията - органосъхраняващата стратегия. Става въпрос за комбиниране на лъчева терапия с химиотерапия, предоперативно или самостоятелно, за запазване на органа, в който туморът се е развил. Прилага се при туморите на главата и шията, кагато става въпрос за трудно достъпни и дълбоко в мозъка разположени туморни лезии, при рак на ларинкса за запазване на гласа и избягване на изкуствен отвор в трахеята, при рак на чревния тракт, като лечебен подход за съхраняване на нормалните физиологични функции, при рак на простатата за избягване на нейното отстраняване“, посочи д-р Асен Хаджиянев.
По думите му въвеждането на най-новите технологии в образната диагностика дава възможности за намаляване на времето за скениране до 50% (при най-често прилаганите методики) и по този начин намаляване на лъчевото натоварване за пациента, без компромис в качеството на образа.
„За пример, най-често прилагания протокол в нуклеарната медицина - целотелесното скениране на скелета, отнема 55-60 минути, докато за провеждането с наличния в нашата болница апарат DISCOVERY NM/CT 670, необходимото време е 16 минути. Значително по-краткия период за скениране е от значение за подобряване качеството на образите чрез намаляване възможността за движение на пациента (деца, тежко болни с изявена болкова симптоматика)“, поясни неврохирургът, като допълни, че единственият апарат, с който България към този момент не разполага, е за лечение с протони.
Ирина ИВАНОВА

Пълния текст на интервюто четете по-късно в „Мнение”