София. Най-често при мъжете се среща ракът на простата и на белите дробове, а при жените ракът на гърдата, матката и яйчниците. Това каза д-р Асен Хаджиянев ДМ, неврохирург, ръководител на Сектор в Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, в интервю за Агенция „Фокус“ по повод 4-ти февруари, който е обявен за Световен ден за борба с онкологичните заболявания. „Според статистиката най-големият пик на онкозаболяванията е във възрастта между 55-65 години от живота на човека“, посочи д-р Асен Хаджиянев, като допълни, че използването на съвременните средства за диагностициране води до ранното откриване и „подмладяването“ на различните заболявания, но съответно и до по-успешното им лечение.
„Например най-злокачественият мозъчен тумор – глиобластомът, се среща именно в тази декада. Не бих казал, че има промяна във възрастовата група на онкологичните заболявания“, посочи д-р Асен Хаджиянев.
По думите му броят на болните от онкологични заболявания в България не се увеличава, по-скоро се подобряват средствата за диагностика и ранно откриване. „България разполага със съвременни средства за диагностика: MRT, CT, PET CT, SPECT CT, съвременни 3Д и 4Д Ехографи, специфични китове за антигени, туморни маркери и генетични тестове и т.н.“, отбеляза д-р Асен Хаджиянев.
„Най-често при мъжете се среща ракът на простата, на белите дробове а при жените ракът на гърдата, матката и яйчниците. Последните години в неврохирургията например попадат за лечение все по-рядко жени с метастатични лезии от рак на гърдата. Това говори за по-точна и ранна диагностика, както и по-добро повлияване от съвременното лечение на това заболяване. И при рака на дебелото черво се наблюдава по-ранно диагностициране и по-добри резултати при лечението му. С помощта на съвременните химиотерапевтици се отчита много добър резултат при лечението на левкозите. Туморите на ЦНС се лекуват успешно, както с класическата хирургия така и радиохиругия или комбинация от двата вида лечение“, каза още той.
Ирина ИВАНОВА

Пълния текст на интервюто четете по-късно в „Мнение”