Бонка Попова припомни, че през месец юли в местността Ксилифор те са провели обучение по първа долекарска помощ с доброволци от Търговище, Шумен и Велико Търново. „Освен традиционните практически занятия с пострадали, теория и тестове за проверка на знанията, участниците имаха удоволствието и да проведат тренировка по спортно ориентиране“, допълни д-р Попова. Тя посочи, че дейностите са реализирани по проект „Младежки аварийни екипи – мотивирани, адекватни, ефективни“ (МАЕ-МАЕ).
За изминалата година са проведени и три обучения по програма „Хелфи“. Обучени са 25 доброволеца, които са реализирали общо 30 посещения в началните класове на три местни училища. В обученията са обхванати 88 ученика до 4 клас. Младежкият авариен екип е взел участие и в състезанието, организирано от РД „Пожарна безопасност и защита на населението“, със съдийски пункт по оказване на първа помощ. Във връзка с третата глобална седмица за безопасност на движението по пътищата под мотото „Спаси живота на децата“ младежите, със съдействието на пътните полицаи, те са раздавали брошури с препоръки за безопасност на пътя в областния град.
Д-р Бонка Попова отбеляза, че Младежкият авариен екип се е включил в отбелязването на различни празници и дати като 14 февруари – Деня на влюбените, 1 март – Баба Марта, Великден, 1-ви юни – Ден на детето, 16 октомври – Международния ден за борба с глада, 1 декември – Ден за борба с ХИВ/СПИН и Коледа. Организацията работи съвместно с Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, РЗИ, Градски ученически парламент, Клуб 7 и други. „Убедена съм, че младите хора тук – в нашата организация, започват да се учат на много неща, които ще бъдат полезни за самите тях за в бъдеще – на помощ, взаимопомощ, съчувствие към бедните и други“, посочи д-р Попова.
„Твърдо сме решили тази година да създадем възрастен авариен екип. Другите областни организации вече имат такива, но за сметка на това не всички от тях имат младежки аварийни екипи. Ние сме един от първите областни съвети с такава структура в цялата страна“, каза д-р Бонка Попова. Тя добави, че предстои да бъде създадена и електронна система за съвременен доброволчески мениджмънт.
През тази година областната организация ще продължи да кандидатства по проекти. Финансиране ще се търси и за създадения преди години проект „Хигиена“, който е насочен към здравословния начин на живот на децата и на тийнейджърите.
БЧК – Велико Търново ще кандидатства и по проект „Топъл обяд“ и ще работи по реализацията на програмата за социално слаби и нуждаещи се лица. „Ще работим по всички заложени задачи, съобразявайки ги с основната мисията на организацията – да работим в полза на уязвимите, да закриляме здравето и живота на хората и да привличаме повече доброволци и партньори на БЧК“, посочи д-р Бонка Попова.
Надежда КРЪСТЕВА