„Няма никакво „осъждане“, защото ние съдим КЗЛД по административен ред. Второ никаква „последна инстанция“ не се е произнесла. Предстои разглеждане на този административен спор пред Върховния административен съд. В този спор няма и не може да има „присъди“, защото е административен. Сиреч не са компютри, ами са компоти. И не са ни ги пращали, а сме ги върнали“, обясни юристът.
„Преди три години по повод на референдума срещу партийните субсидии, една гражданска среда, която подкрепяше инициативата на Слави, се регистрирахме като инициативен комитет за информационната кампания за националния референдум. В хода на събирането на подписката, се оказа, че наши недоброжелатели, които бяха против референдума, са ни устроили провокация – няколко души са се вписали в подписката с чужди данни, за да дискредитират инициативата ни. Знаем от къде идва провокацията. Изцяло политическа. Нарочно са вписали името и данните на една една известна журналистка и една блогърка и наша опонентка, за да ни злепоставят. Те естествено депозираха жалби в КЗЛД. Тези жалби бяха общо мисля 6, забележете, от общо 4058 граждани, които ни подкрепиха. Две от тях КЗЛД отхвърли, а за другите без да ни уведомява, без да спазва закона, ни наложи административни глоби“, уточни Борислав Цеков.
„Ако имахме каквато и да е вина, щяхме да платим тези глоби и отдавна този случай щеше да е приключен. Но ние нямаме и не сме извършили никакво нарушение. Затова потърсихме правата си по съдебен път. Ние съдим КЗЛД, никой не ни съди нас. Мина първа инстанция, а вчера внесохме жалба през Върховния административен съд. Става дума за административна глоба, чиято законност оспорваме и която не е в сила и ще падне в крайна сметка в съда, защото е поставеновена под натиск от соросоидните кръгове и в пълно нарушение на закона и на конституционното право на защита. Такива административни глоби нямат нищо общо с „осъждане“. Когато КАТ ви налага глоба за превишена скорост, това „осъждане“ ли е“? Ние си търсим правата срещу един административен произвол“, коментира още юристът.
Пълния текст на интервюто четете по-късно в „Мнение”