Варна. Огромен процент от хората страдат от тревожни разстройства с различна изразност. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Варна д-р Далия Пискулийска, клиничен психолог в Медицински център SanaMedic – Варна. Тя подчерта, че през пролетта и лятото преобладават депресивните разстройства, докато тревожните разстройства нямат сезонност. „Тревожните разстройства обединяват състояния, които се съпровождат с безпокойство и страх, въпреки че между двете има отчетлива разлика. Тревожността е свързана повече с очакване за нещо лошо да се случи, а при страха има конкретен обект. При тревожните разстройства има психологични и соматични фактори, като психологичните фактори са личностовите черти на индивида и актуалната житейска ситуация“, добави д-р Далия Пискулийска.
По думите й има няколко различни вида тревожни разстройства – генерализирано тревожно разстройство, фобии, социално тревожно разстройство, т.нар. паническо разстройство и обсесивно-компулсивно разстройство. Общото между тях е, че засягат настроението, мислите, поведението и рефлектират върху справянето с ежедневните задължения – вкъщи, на работа, в училище, както и общуването. Д-р Далия Пискулийска отбеляза, че не може да се каже, че по отношение на тревожните разстройства има един единствен причинител или конкретен такъв. „Доказано е, че определени изменения във функциите на мозъка предполагат различни тревожни разстройства. Социалните условия и стреса също допринасят за риска от развиване на тревожно разстройство. Обикновено те включват страх, напрежение, безпокойство, притеснение, една силна вътрешна напрегнатост, раздразнителност, слаба концентрация, замаяност, изпотяване и сърцебиене. Много често пациентите, които идват в кабинета, описват състоянието си през соматичните съставки на афекта – сърцебиене, задух, изтръпване, които вероятно всеки едни от нас е усещал“, обясни д-р Далия Пискулийска.
Тя допълни, че често се среща комбинация от повече от едно тревожно разстройство с други заболявания, като например депресията. „Това са т. нар. съпътстващи заболявания. Едновременното възникване на тревожно разстройство и депресия е много често срещано. Честно срещано е и генерализираното тревожно разстройство, което включва необяснима тревожност, напрегнато очакване, че може да се случи нещо лошо. Като типични симптоми са неконтролираното безпокойство, напрегнатост, тревожност, физически симптоми – лепкави ръце, изпотяване, виене на свят, сухота в устата. Често срещано е и т.нар. социално тревожно разстройство, което кара хората да се страхуват или да избягват обществени прояви. Обикновено при него човек се страхува, че ще се представи по начин, по който не е адекватен, унизителен или объркващ. Общо взето тревожността включва когнитивни и емоционални симптоми, което предизвиква избягващо поведение и всичко това е съпътствано от физически усещания – напрежение, сърцебиене, учестено дишане, замаяност, потене и премаляване, както и от катастрофални мисли. Такова едно поведение е възможно да бъде заучено и да бъде практикувано в бъдеще“, заяви д-р Далия Пискулийска.
Марияна ВАЛЕНТИНОВА