„В момента сме със статуса на наличие на огнище. Европейските страни са приели нашите гаранции и търговията с животни и продукти от тях е освободен на територията на ЕС. Проблемът е с третите страни, които търгуват с България и които биха имали интерес да купуват продукция или животни, но при наличие на такъв статут няма да го правят“, подчерта д-р Илиев, като допълни, че за да се изнасят животни към страни като Турция и Египет са необходими допълнителни изследвания на добитъка.
По думите му все още статутът продължава да е на страна, инфектирана с Чума по дребните преживни животни, заради огнището в село Болярово, където все още има ферма, в която мерките, предвидени по закон не са изпълнени.
„За да бъде променен статусът на страната ни са нужни шест месеца от ликвидирането на последното огнище, а на практика огнището в Болярово остава“, каза директорът на БАБХ, като подчерта, че служителите на БАБХ не са били допуснати до животните и за това е нямало как да направят проби.
По думите на директорът на БАБХ животните могат да са болни и да носят вирус, без да имат клинични признаци. Днес преди пресконференцията на БАБХ, пред сградата се бяха събрали протестиращи в подкрепа на добитъка в Болярово. А д-р Илиев категорично заяви, че не желае да коментира изказвания, че животните са здрави, без да им е направено изследване, или когато то показва, че са болни.
Ирина ИВАНОВА