„След като приключва обучението си в Кукуш, бащата на Гоце – Никола е имал планове за него – да продължи обучението си в града им, тъй като те са притежавали дюкян и много имоти, и Гоце Делчев като първороден син, на него се е падала честта да наследи баща си. Никола не е имал намерение да остави сина си да продължи обучението си, още повече че за него Солунската българска мъжка гимназия за него е била най-висшата форма на образование по това времето. Въпреки това обаче със съдействието и ходатайстването на някои видни и изтъкнати кукушани, в крайна сметка Никола Делчев приема да пусне сина си да продължи обучение и образование във Военното училище в София. На път за училището, заедно със свой съученик, Гоце Делчев преминава и през Горна Джумая и остава там едно денонощие в един хан, а на сутринта е трябвало заедно с един турчин кираджия, да премине българо-османската граница при Бараково и от тук натам да продължи пътя си към София“, каза още д-р Александрова. Тя добави, че по това време в Османската империя върлува тифна инфекция и зараза и българските власти на границата не пропускат никакви пътници, които да преминат границата.
„Двете момчета остават на границата, файтонджията се прибира в Горна Джумая, а на следващия ден трябвало Гоце Делчев да бъде записан във Военното училище, защото започвала учебната година. След дълги уговорки и молби с граничните власти, в крайна сметка двете момчета са допуснати да преминат границата. Те са обяснили, че са българи от Кукуш и са приети във Военно училище в София. Оказва се обаче, че няма начин файтонджията да се върне, тъй като вече са минали няколко часа и той при всички положения вече се е прибрал в Горна Джумая“, допълни д-р Александрова. Тя отбеляза, че двете момчета не се отчайват и Гоце казва на своя сученик да остане на границата и да чака, а той пеша ще се върне в града, за да търси файтонджията, който да ги преведе поне до Дупница, от където да търсят друг превоз до София.
„Вечерта Гоце тръгва от селото и рано сутринта успява да стигне Горна Джумая, където намира хана, в който е отседнал и заедно с ханджията намират файтонджията, с който успяват да преминат границата и навреме да пристигнат в Дупница, откъдето се прехвърлят на друг превоз и успяват да стигнат до София, за да започнат военното си обучение. Тази случка не е много популярна, но свързва Гоце Делчев още като ученик с Горна Джумая. Освен това пък във времето като инспектор на революционните чети и като главен организатор на революционното движение, и Горноджумайски регион става прицел на неговите обиколки и революционна дейност“, заяви д-р Александрова.
Ливия НИНОВА