Добрич. Община град Добрич и Регионалния исторически музей (РИМ) обявяват началото на интерактивна образователна игра „Търси се България“. Инициативата е част от богата програма на Община по повод националния ни празник 3 март. Това съобщи зам.-кметът „Хуманитарни дейности“ д-р Емилия Баева, предаде кореспондентът на Радио „Фокус”. Играта официално започва на 20 февруари и ще продължи до 27 февруари, а на 28 февруари ще бъдат обявени победителите, за които Общината осигурява награди. Интерактивната образователна игра „Търси се България“ обединява три институции – РИМ, Художествена галерия и Регионална библиотека „Дора Габе“. Разработена е с активното участие на възпитаници на Профилираната гимназия по туризъм и предприемачество „Райко Цончев“, по чиято идея са името, логото и още много други неща, свързани с играта.
За участие в нея са необходими желание, любознателност, мобилно приложение и активност. Играта е колективна и в нея могат да се включат както деца, така и родители и всеки, който има интерес към историята и културата на нашата страна. Наградата е много интересна – посещение на силистренското село Кайнарджа, където е подписан мирния договор между Турция и Русия. Колективът или отборът победител в интерактивната игра ще има възможността да посети и разгледа това интересно място. Днес пред кметския екип и журналисти двама възпитаници на гимназия „Райко Цончев“ – Лидия Лазарова и Кристиан Найденов, представиха своята работа по съвместния проект за разработване на играта „Търси се България“. Тази година националния ни празник 3 март жителите на Добрич ще отбележат по един нетрадиционен начин, по думите на Лидия Лазарова, чрез възможност за отборно участие в своеобразната игра. Идеята е на техния преподавател по история Надежда Иванова. Младите хора са приели с въодушевление идеята и предизвикателството да създадат игра чрез специално мобилно приложение. Цялата идея е заимствана след работно посещение и обучение в гръцкия град Каламата на част от екипа на РИМ – Добрич, който е партньор по международен проект за опазване на културното наследство на регионите.
„Играта е едно своеобразно пътешествие с образователна цел. Учениците от I-ви до XII-ти клас преминават по специално установен маршрут и изпълняват поредица от задачи, които ще припомнят или ще помогнат на участниците да научат повече за историята на Добрич и България“, посочи Лидия Лазарова.
Жулиета НИКОЛОВА