Варна. Грешен е подходът „ако не ми мине, ще отида на лекар“, тъй като отлагането често намалява шансовете ни за успех. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Варна д-р Евгени Нешкински, офталмолог от Катедра по очни болести и зрителни науки в Медицински университет – Варна. По думите му честите прегледи са в основата на превенцията на някои заболявания, свързани с трайно намаляване на зрението. „При възрастните без оплаквания и липса на системни заболявания е удачно профилактични прегледи да се правят веднъж на една - две години. При рискови групи като пациенти с диабет и хипертония контролът трябва да бъде ежегоден при липса на очни увреждания, като тези интервали се скъсяват при засягане на очите от заболяването. Правило е, че колкото по-увредено е едно око, толкова по-чести трябва да са посещенията при специалист“, посочи д-р Нешкински.
Той добави, че най-честата причина за посещение на очен кабинет от страна на пациент е намаленото зрение. По думите му причините за това могат да варират от нужда от оптична корекция до тежки заболявания на окото, които изискват по-комплексно лечение. „Оплаквания като зачервяване, секреция и плуващи мътнини често притесняват хората и налагат преглед. Драматични състояния като рязка загуба на зрение или отпадане на част от зрителното поле, силна болка в окото и травматични увреждания налагат спешна намеса от наша страна“, каза още специалистът.
Според д-р Нешкински в България в много от случаите все още хората не търсят медицинска помощ навреме. „За жалост не само в офталмологията, а и в почти всяка сфера на медицината в България лекарите се сблъскват с дългогодишни здравословни проблеми, тъй като българинът по една или друга причина често отлага посещението при специалист“, заяви лекарят. По думите му в световен мащаб здравните специалисти настояват за профилактичните прегледи и скрининг за дадени заболявания, като това води до ранно откриване на състоянията и по-добри резултати от лечението.
Бояна АТАНАСОВА