Варна. След намирането на мъртва дива свиня, заразена с африканска чума, е желателно стопаните да се откажат временно да гледат прасета в частните дворове. За това призова д-р Георги Чобанов от Дирекция „Здравеопазване и хуманно отношение към животните и контрол на фуражите“ в Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) след заседанието на Областната епизоотична комисия във връзка с констатирания нов случай на заболяването в Девня, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Варна. Д-р Чобанов посочи, че се очаква завишение на случаите на заразени животни в региона и не може да се разчита на положителен развой, както в село Тутраканци през лятото на миналата година.
„От тази гледна точка приканваме стопаните да не отглеждат прасета, защото в близките една – две години ще са рискови, инфекцията е тук, въпросът е дали ще успеем да предотвратим внасянето й в задните дворове“, поясни той. Експертът заяви, че ако се наложи принудително евтаназиране на домашни прасета, ще се преценява дали собствениците ще бъдат обезщетени или не. Но тъй като обектите на частните стопани често не отговарят на ветеринарномедицинските изискванията, Агенцията по храните трудно може да изплати загубите. За намереното мъртво прасе в „Повеляново“ той обясни, че животното е било транспортирано до къщата на един от ловците в местната дружинка. В двора прасето е одрано, но при изкормването е установено, че има отклонения. Веднага след това са уведомени експертите от Областната дирекция по безопасност на храните. Взети са проби и е установено, че животното е заразено с болестта. „Този човек няма домашни прасета, но все пак при тези болести и индиректният контакт е рисков“, посочи още д-р Чобанов.
Той добави, че намерената дивя свиня вече е загробена. От тук нататък властите ще очакват, ловните дружинки да бъдат по-бдителни и навреме да уведомяват Областната дирекция по безопасност на храните при съмнения за нови случаи на болестта. На този етап в областта е разрешен ловът на бекаси, фазани и хищници. При последното преброяване, извършено от ОДБХ и кметовете, е установено, че в различни дворове в някои селища все още се отглеждат нерегистрирани по надлежния ред прасета. „Ако заразата влезе в частните дворове ще трябва евтаназиране на животните“, обясни зам.-министърът на земеделието, храните и горите д-р Янко Иванов. Той добави, че засега опасността е само при дивите свине и затова са приети предпазни мерки в по-мек вариант. Но основното, за което трябва да се следи на този етап е бдителност от всички, на всички нива. „Колкото по-бързо открием нови заболели животни, толкова по-ефективно ще елиминираме опасността от разпространение на заразата“, каза още зам.-министърът. Тъй като заболяването не е опасно за хората, няма нужда ловците, които са имали досег с мъртвата дивя свиня да се изследват в Регионалната здравна инспекция. Желателно е обаче да се редуцират посещенията във ферми, дворове и къщи, в които се отглеждат прасета.
Диана СТОЕВА