„На какъв принцип и как Надзорния съвет на Касата определя кой колко да получи? Наистина са написани много критерии, но повечето от тях са относителни. Липсват ясни и точни критерии за разпределение на средствата. Бюджетът се разпределя на ниво област, а това доста затруднява работата на периферно разположените лечебни заведения. Пари се изсипват в областните градове, а като изникнат нови и нови болници, средствата стават все по-малко и по-малко, лимитите намаляват. Не министърът на здравеопазването е този, който може да реши проблема, не еднократната дотация е тази, която може да реши проблема или пък покриването на задълженията на една или друга общинска болница. Например ние сме се старали да не трупаме дългове, но друг е харчил и в един момент някой му покрива задълженията. Това не е панацея и няма да реши проблема. Нужна е коренна промяна в начина на финансирането и то при ясни икономически правила. Според мен моментът за това е изпуснат“, коментира д-р Червенков.
„По време на грипната епидемия хората с коли обикаляха болниците в областта, а ние ги връщаме, защото броят на леглата е надвишен. Ако вземем повече пациенти, Касата няма да ни плати. Така че, в случая проблем е разпределението на средствата, с ограничаването на тези лимити. Съмнявам се да се случи кардинална промяна“, каза още управителят на МБАЛ-Асеновград.
Д-р Иван Червенков коментира още, че в България е изключително малък процентът, заделен в БВП като средства за здравеопазване. „Въпреки, че Касата покрива около 50 % от медицинските дейности, другите 50 % се заплащат в брой от хората. Когато говорим, че има плащания, разбираме че някои си плаща „под масата“. Няма такова нещо, просто така са поставени условията. А ние как ще го изкривим и как ще го представим на обществеността е съвсем друг въпрос“, посочи той и подчерта, че проблемите в българското здравеопазване са изключително много и са трупани с години.
Тони МИХАЙЛОВ