На резидентна грижа в дома има 22 деца – много тежко болни. В Бузовград е може би единственият Дом за медико-социални грижи, в който от тези 22 деца, 10 са на над 18-годишни, но имат детски вид и потребностите на деца, изключително тежко болни, изцяло зависими от медицинска грижа. „Няма друго заведение в момента, което да подсигури тези им потребности”, поясни д-р Панова.
В Дневния център към дома има две групи от по 10 деца, но вече се записват и потребители над капацитета, като се регулира тяхвата посещаемост. При капацитет 30 деца, с които се работи почасово – физиотерапия, работа с психолог, с логопед, Монтесори-терапия, канис терапия (работа със специално обучено куче), през месец януари от услугите на Центъра са се ползвали 60 деца.
Д-р Панова поясни още, че към Центъра се обръщат родители на деца с проблеми от целия спектър на патологията – от най-тежките форми на аутизъм до хиперактивни деца. „Като че ли, при нас идват деца расли по калъп, с едни и същи проблеми. Това са деца, които са с дефицит на вниманието, с невъзможност за експресивна реч, понякога с невъзможност за разбиране, деца които са израстнали покрай родителите си с телефоните и таблетите, които са най-безплатните им бавачки. Деца, които са трудни и проблемни за родителите, и ще стават още по-трудни и проблемни, ако не се работи с тях”, заяви тя.
Екипът на Центъра работи и с много кърмачета и по-големи дечица, които са родени в риск, които имат нужда от рехабилитация, от лечебна физкултура, за да не формират в по-късни етапи от развитието си детска церебрална парализа. „Освен в нашия дом, никъде другаде в региона не се работи с малки бебета. Това е специфича, трудоемка работа и изисква много време. Нещо, което хората, които работят по клинични пътеки нямат. Затова мисля, че сме може би единственият център, който работи с малки деца”, каза д-р Панова.
Славяна ГАЙДАРОВА