Зарев подчерта, че според проучванията му, подготовката за първия празник на розата започва от 1902 г., когато е публикуван апел към гражданите на града за помощ на бедните и болни казанлъчани, за събиране на пари и храни, дрехи и обувки, които се раздават от общината.
Създаденият временен комитет препоръчва празника на розата в Казанлък да се празнува на Петдесятница и Св. Дух, така както празнуват христянските народи - сърби,словенци, руси и българи.
Празникът на розата е организиран в парка – първата градина, създадена от казанлъчанина Бакалдимоглу през 1879 г., където в специален павилион се предлага розово масло, розова вода, гюлова ракия, есенции, розово сладко, сапуни и парфюми от рози.
През 1909 г. казанлъчани засаждат борови дръвчета и създават парк "Тюлбето”, а през 1920 г. парк "Розариум".
През 1905 г. в София е публикуван уставът на дружба "Розова долина". Членовете се задължават да помагат морално и материално икономически слабите жители на града. Да проучват и публикуват историята, етнографията и езика на град Казанлък. Да поддържат ВРЪЗКИ с родния си град и между всички, живеещи в столицата. Приходите се събират от месечен членски внос, от доброволни вноски и др.
Зарев поясни, че през 1912 г. Празникът на розата в Казанлък е организиран от дружество "Младост", което предстои да се трансформира в дружество за борба с охтиката - туберкулоза. Комитетът решава той да се състои на 29 юни, като приходите се използват съгласно устава на дружеството в борбата с тази коварна болест.
На градския площад "Княжеския площад" е предвидено да се постави палатка, от която членове на дружеството продават рози при цена 10 стотинки, Рози се продават и в града от няколко файтона и една окичена с рози кола. Осигурено е осветление, ракети, бой с конфети и др. До 23:00 часа е осигурена музика и народни хора. Организационният комитет се надява на щедростта на казанлъчани, за да има празникът успех.
През 1915 г. по инициатива на кмета на града е организирано събрание в кметството, на което присъстват представители на ученолюбиви и благотворителни дружества, началници на учреждения в града. Съставен е комитет, на който е възложено организирането на Празника на розата на 29 юни. Комитетът съставя програма, за която общината се задължава да даде широка гласност, а казанлъшките граждани да вземат активно участие в празненството, посветено на благородната цел.
Войните на Балканите и в Европа са причина да се отложи провеждането на Празника на розата в Казанлък, въпреки, че през 1917 г. в България съществуват 89 641 дка розови градини и са получени 681 706 мускала розово масло.
Славяна ГАЙДАРОВА