София. Организираното изоставяне на домашни любимци е нещо много често срещано. Това каза д-р Марина Иванова, директор на Фондация „Четири лапи“, в интервю за Агенция „Фокус“ относно бездомните кучета. „Изоставянето на животни се третира, като нехуманно отношение към тях“, заяви д-р Марина Иванова. Тя обясни, че от една страна, контролът по целия Закон за защита на животните е възложен на Българска агенция по безопасност на храните, която трябва да следи за хуманното отношение към животните, но от друга страна, общините също имат задължение, защото е в техните правомощия да санкционират собственици на домашни любимци, които ги изоставят на улицата. „Транспортът на животни с бусове и организираното им изоставяне, или така наречения „кучешки туризъм“ е нещо много често срещано, свързано с годините на избори“, отбеляза директорът на Фондация „Четири лапи“. Тя подчерта, че когато от общини, съседни една на друга, се прехвърлят животни, няма абсолютно никакъв смисъл. „Това не води до трайни резултати, а всъщност, се появяват едни животни, които се чувстват загубени и които не знаят, как да се ориентират в новата ситуация. Тогава започват гражданите да се оплакват, съответно и кметовете не знаят, как да реагират и какви мерки да предприемат“, посочи д-р Иванова.
По думите й, когато някой стане свидетел на такова деяние, най-доброто, което може да направи, е да запише регистрационния номер на автомобила. „В момента почти всеки разполага със смартфон и може да направи няколко снимки и да подаде сигнал на полицията, за да бъде издирен човекът, който стои зад такова организирано деяние и да бъде санкциониран. А санкцията зависи от това дали е частно лице, или е юридическо. Глобите за нехуманно отношение могат да са в зависимост и от това дали има повторяемост на действието, или се случва за първи път. Глобите могат да варират, като могат да достигнат до 200 лв. или до четирицифрена сума, в зависимост от това какви нарушения бъдат констатирани“, каза директорът на Фондация „Четири лапи“.
Тя посочи, че възниква и въпросът, дали тези животни са идентифицирани и как се транспортират. „Ако контролните органи, в лицето на Българска агенция по безопасност на храните и общините, започнат да изпълняват своите дейности, това ще доведе до рязко намаляване на такива случаи“, каза още тя.
Ирина ИВАНОВА

Пълния текст на интервюто четете по-късно в „Мнение”