Смолян. В област Смолян през 2010 г. са регистрирани 98 случая на морбили и от тогава до момента няма регистрирани случаи. Това каза за Радио „Фокус“ – Смолян д-р Сийка Чернева, директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ при Регионална здравна инспекция – Смолян. При 41 болни са регистрирани различни усложнения – със засягане на дихателна и храносмилателна система и очите. От всички заболели, 73 са били неимунизирани, а при 25 лица – с един прием на ваксина срещу заболяването, посочи д-р Чернева. Тя припомни, че при епидемията в България през 2009 – 2010 г., заболелите от морбили са били над 24 000, като е имало и 24 смъртни случая. Над 95% от заболелите тогава са били от малцинствен произход, а повечето – без данни за проведена имунизация.
„Морбили, известна като дребна шарка е инфекция, която се предава по въздушно-капков път, и е силно заразна. Инкубационният период на заболяването е до 21 дни, средно 9 - 10 дни. Източник на зараза е само човекът. Заразяването става при близък и директен контакт, най-вече в затворени помещения. Оплакванията започват най-често с катарални прояви на горните дихателни пътища – хрема, фарингит, конюнктивит със зачервяване, парене на очите, сълзене, светобоязън, кашлица повишена температура и обща интоксикация. Температурата се повишава до 39 - 40 градуса и се появява характерен обрив, първо зад ушите, по лицето, шията и гръдния кош, следва туловището и крайниците. След преболедуване се изгражда траен пожизнен имунитет“, каза още д-р Чернева.
Тя уточни, че усложненията от морбили са по-чести в ранна детска възраст, при възрастни и деца с предшестващи остри и хронични заболявания, както и при съчетание с други инфекциозни болести. Най-често срещани са ларингити, ларинготрахеити, бронхити, бронхопневмонии, тежка диария, възпаление на ухото. Тежки са усложненията от страна на нервната система – енцефалити и менингоенцефалити. „Рядко, но много тежко усложнение е дегенеративно увреждане на централна нервна система, което може да се развие години след преболедуване от морбили", каза още д-р Чернева.
Нели ГЕРГЬОВСКА