Смолян. Около 30 - 35 години е средната възраст на родилките в област Смолян. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Смолян д-р Стефан Тодоров от АГ отделението в лечебното заведение. По думите му възрастовата граница се качва леко и си оставя моделът за еднодетно семейство, като все по-малко са майките, които раждат второ и трето дете. „Около 10 - 15 до 20% от ражданията в Смолян са след инвитро манипулации за сметка на естественото оплождане. Причините за това са, че жените имат репродуктивни проблеми. Други все по-късно започват да осмислят създаването на потомство, след като са разрешили социални, финансови и жилищни проблеми, за да са спокойни за отглеждането на бъдещото дете и затова се качва и възрастовата граница на родилките“, обясни д-р Тодоров. Той отбеляза, че за 2018 г. най-младата родилка е била на 17 години, като няма случаи на други млади майки. „Ромското население е доста малко в Смолян, не е като в останалите градове в страната. Нашите роми са по-социализирани“, поясни д-р Тодоров.
Специалистът подчерта, че през 2018 г. в Смолянската болница няма майчина смъртност и това е много хубаво, а смъртността при новородените е под средната за страната.
Д-р Тодоров посочи, че в Смолян има недостиг на неонатолози, но въпреки че в отделението са само двама, има 24-часова обезпеченост на новородените бебета. В АГ отделението има достатъчно лекари – всички са специалисти – шест, като на една от лекарките ѝ предстои да вземе специалност през следващата година. „Няма нужда от АГ специалисти в Смолян, има нужда от неонатолози, но и в цялата страна кризата за тези лекари е повсеместна“, каза още д-р Тодоров
Нели ГЕРГЬОВСКА