Вашингтон. Бившият офицер от американските военновъздушни сили, Моника Уит, бе обвинена в предполагаемо шпиониране на американски разузнавачи, пише в. Daily Express.
Министерството на правосъдието твърди, че между януари 2012 г. и май 2015 г. Уит е работила с членове на Иранската Революционна гвардия след „идеологически“ дезертиране. Те също така твърдят, че е разкрила самоличността на няколко агенти под прикритие на САЩ. Четирима ирански обвиняеми също бяха обвинени, съгласно Закона за шпионажа и Закона за компютърните измами и злоупотреби.
Моника Уит, която е била във военновъздушните сили от 1997 до 2008 г., последно е видяна в Азия през 2013 г.
Според съдебни документи, министерството на правосъдието е обвинило Моника Уит, че работи с хора „съзнателно и незаконно комуникира, доставя и предава на чуждестранно правителство, особено на Иран,и на офицерите и агентите на това чуждестранно правителство, пряко и косвено документи и информация, свързани с националната отбрана на Съединените щати, с намерението и основанието да се смята, че същото ще бъде използвано за вредата на Съединените щати и в полза на Иран“.
Моника Уит е имала най-високо ниво на сигурност при работа за правителството на САЩ и е била обучена на фарси в Монтерей, Калифорния.
След оттеглянето си от военновъздушните сили, Уит е работила като изпълнител на правителството в продължение на две години и може би е работила като учител по английски в Афганистан и Таджикистан, според ФБР.
Следователите смятат, че тя е била наета от ирански военни съдружници, докато е присъствала на конференции, организирани от New Horizon Organization.
Хакерите и кибершпионите, свързани с Иран, са едни от най-силните в света, на равна нога с Русия и Китай, според Newsweek.
През март американското правителство повдигна обвинения срещу членове на иранска хакерска група за „една от най-големите държавно спонсорирани хакерски кампании“, която някога е била давана под съд.
Американският президент Тръмп, който се оттегли от ядрената сделка с Иран, може да осигури по-голям стимул за хакерите да се насочат към САЩ.
Всъщност експертите по киберсигурност отбелязаха, че след подписването на споразумението през 2015 г. заплахите от Иран са отпаднали.

Превод и редакция: Калоян Пенков