Контраадмирал Лоу Юен е заявил пред аудитория в Шънджън, че онова, от което САЩ най-много се страхува е да не даде жертви“ преди да декларира, че един от нейните суперсамолетоносачи ще убие 5 000 души персонал. Говорейки за китайския антиракетен капацитет, Лоу е пояснил, че, ако бъдат потопени два носителя, жертвите ще се удвоят. „Тогава ще разберем колко уплашена е Америка.“, е казал контраадмиралът.
В навечерието на новата година той е дискутирал отношенията между Китай и САЩ по повод ескалацията в търговската война помежду им.
Военният е настоял, че търговският конфликт „определено не е само икономическа и търговска фрикция“. Той е предупредил, че всъщност това е „първостепенна стратегическа тема“.
Китай продължава да демонстрира мускули в Южна Азия, да разширява влиянието си в Югоизточна Азия и да укрепва претенциите си за спорните острови Спартли.
Американските бойни кораби са разположени в района за да следят за китайската експанзия и движението на китайските кораби и все по-голяма става вероятността двете сили да се сблъскат в следващите месеци.
Превод и редакция: Ивелина Ватова