Лондон. Андреа Лийдсъм е признала, че Брекзит може да бъде отложен, за да може да се осигури споразумение за раздяла, съобщава в.Daily Express.
Великобритания може да се нуждае от допълнителни „няколко седмици“, за да прокара нови закони в парламента, заяви Лийдсъм. Шокиращото признание на един от най-висшите държавни служители ще предизвика тревога, че оттеглянето на Великобритания от ЕС на 29 март става все по-несигурно. „Можем да прокараме законодателството“, каза Лийдсъм.
„Мисля, че въпреки всичко имаме много силни връзки с нашите приятели и съседи от ЕС и съм напълно сигурна, че ако ни трябват няколко допълнителни седмици или нещо такова, това ще бъде възможно“.
Андреа Лийдсъм призова колегите си да подкрепят Тереза Мей, докато правителството се готви „за всички възможни събития“.
„Насърчавам колегите си в кабинета да застанат зад тази гледна точка и да се уверят, че всички сме съгласни“, каза тя пред Newsnight на BBC2. „Сега наистина сме в последните дни“.
Министърът на финансите заяви, че бъдещето му в екипа на Тереза Мей зависи от това какво ще се случи, за да се пробие безизходицата около Брекзит.
Тереза Мей се подготвя за нова битка, докато противниците се обединяват зад предложението да се отложи денят на излизане, ако няма сделка през следващия месец.
Хамънд заяви, че бъдещето му в правителството „зависи от обстоятелствата“, ако Великобритания се изправи пред изход без сделка.
Разногласията в кабинета за това как да се продължи продължават да кипят, докато Пени Мордънт предупреди, че се увеличава подкрепата за напускане без споразумение.
Нараства подкрепата за изменение, изготвено от лейбъристката Ивет Купър, което може да означава, че денят на излизане ще се забави с девет месеца.
Амбър Ръд иска премиерът да предложи свободно гласуване на предложените промени в плана си за Брекзит.
Хамънд каза: „Това, което прави Амбър, отразява мнението на някои от моите колеги, че някак си следващия вторник е последният шанс да се противопоставим срещу липсата на сделка“.
„Парламентът ще иска да бъде сигурен, че ще има възможност да изрази ясното си становище и някои от моите колеги, включително и някои, които са в правителството, ще искат да могат да изразят мнението си“.
Плановете за междупартиен натиск да се използва гласуването във вторник, за да се осигури втори референдум, бяха отхвърлени, но лейбъристите внесоха свои собствени изменения, призоваващи за провеждане на повторно гласуване.
Предложенията, внесени от Йън Мъри, Анджела Смит и Майк Гейпс, ще принудят министрите да приемат закон за референдум с възможност да се остане в ЕС.
Консервативният Андрю Мърисън внесе ново изменение - подкрепено от влиятелния сър Греъм Брейди, и бивши министри Деймиън Грийн и Черил Джилан - настояващо спорния ирландски механизъм „да бъде заменен с алтернативни мерки, за да се избегне твърда граница“.