Лондон. Премиерът се обърна към лейбъристите за помощ тази седмица, след като претърпя три отхвърляния на сделката й за Брекзит. Тя помоли Корбин да преговаря с нея за сделка, която би могла да им помогне и на двамата, което той прие. Но лейбъристите заявиха, че правителството „не е предложило реална промяна или компромис“ в тридневните преговори, пише британският в. Daily Express.
Джон Лонгуорт, председател на Leave Means Leave, заяви, че перспективата Брекзит да бъде отложен след от 12 април след неуспешните преговори е „предателство“ срещу онези, които гласуваха за напускане на референдума през 2016 г.
Той каза за Express.co.uk: „Народът на Великобритания ще бъде разтревожен, ако правителството отново отложи датата на напускане. На референдума гласувахме да напуснем. По-голямата част от кабинета и консервативните депутати не подкрепят сделката, както Консервативната партия като цяло. Сред хората Брекзит без сделка е най-популярната опция. Вървете с него“.
„Правителството и двете големи партии обещаха да напуснат ЕС, единния пазар и митническия съюз. Всички представени възможности, включително Споразумението за оттегляне на министър-председателя, водят до отхвърляне на този ангажимент и предаване на Брекзит“.
Това се случва, когато Тереза Мей писа до Брюксел, като иска от лидерите на Европейския съюз да отсрочат изхода на Великобритания от следващия петък до 30 юни.
Тя е приела, че Великобритания ще трябва да проведе избори за Европейски парламент на 23 май, които тя се надяваше да избегне.
В писмото й се казва: „Правителството ще иска да договори разписание за ратификацията, която да позволи на Обединеното кралство да се оттегли от Европейския съюз преди 23 май 2019 г. и да отмени изборите за Европейски парламент, но ще продължи да правиотговорна подготовка за избори, ако това не се окаже възможно“.
Лидерите на ЕС предупредиха, че Тереза Мей не ги е убедила, че трябва да позволят на Великобритания да отложи излизането си следващата седмица, на 12 април. Доналд Туск планира да предложи удължаване с една година, което също може да бъде съкратено, ако Великобритания ратифицира споразумението за оттегляне, заявиха висши представители на ЕС.
Междувременно Франция намекна, че не е готова да приеме забавяне без ясен план.
Финансовият министър Бруно Льо Мер заяви пред репортери в Букурещ: „Ако не можем да разберем причината, поради която Великобритания иска удължаване, не можем да дадем положителен отговор“.