Вашингтон/Техеран. Американско-иранските отношения се изострят – има риск от война в региона, пише туското англоезично издание Daily Sabah.
На фона на неотдавнашната ескалация на напрежението, САЩ изпратиха B-52 Stratofortress бомбардировачи към Близкия изток твърденията от САЩ за заплаха от Иран.
Самолетите пристигнаха в петък в американска база в Катар, каза централното командване на армията на САЩ . Този ход ще увеличи риска от война в региона.
Президентът Доналд Тръмп заяви в четвъртък, че е отворен за преговори с Иран, докато изпраща самолетоносач и бомбардировачи на Близкия изток.
Висш командир на иранската елитна революционна гвардия каза, че Техеран няма да разговаря с САЩ, един ден след като президентът Доналд Тръмп заяви, че би искал иранските лидери да му се обадят.
Според информация на близката до иранските власти информационна агенция Tasnim в петък, която цитира генерал Ядола Джавани, който каза, че "няма да има преговори с Америка". Джавани също така заяви, че САЩ няма да посмеят да предприемат военни действия срещу Иран.
САЩ изпратиха и самолетоносача на „Ейбрахъм Линкълн“ в Персийския залив в отговор на неуточнени заплахи от страна на Иран. В сряда Иран заплаши да поднови някои ядрени технологии, които бяха спрени по силата на ядрената сделка от 2015 г.
Отношенията между Техеран и Вашингтон върнаха към най-лошия си период през май миналата година, когато президентът на САЩ оттегли страната си от ядрената сделка от 2015 г. между Иран и шест световни сили и възстанови санкциите.
Вашингтон допълнително затегна санкциите срещу Иран този месец, като премахна изключенията, които позволяваха на някои страни да купуват ирански петрола, с цел свиване на износа на петрол на Техеран до нула.
Иран отговори, като отмени някои ограничения на ядрената си програма, въпреки че остава обвързан със споразумението за ограничаване на ядрената си дейност, което Вашингтон напусна преди година.
Американската администрация също така включи в черния списък елитарния корпус на Революционната гвардия на Иран като терористична организация. В отговор на решението на Вашингтон Иран обвини правителството на САЩ, че подкрепя тероризма и е обяви Централното командване на американската армия за терористична организация и обеща да предприеме действия срещу американските сили в региона.
Командирите на Революционната гвардия многократно са казвали, че американските бази в Близкия изток и американските самолетоносачи в Персийския залив са в обхвата на иранските ракети. Техеран също заплаши, че ще прекъсне доставките на петрол през Ормузския проток в Персийския залив, ако САЩ се опитат да задушат иранската икономика, като спрат износа на петрол. Администрацията на Тръмп обеща да се изправи срещу Иран много по-агресивно в региона, където споделя мнението на Саудитска Арабия, че Техеран разпалва нестабилността чрез редица пълномощници в Ливан, Сирия и Йемен. Техеран отрича тези твърдения.
САЩ и техните арабски съюзници гледат на Иран с огромно подозрение, след като иранската революция свали шаха от власт през 1979 г., страхувайки се, че радикалната идеология на Хомейни ще вдъхнови ислямските екстремисти в Близкия изток.
Днес Иран се радва на влияние чрез различни организации, които подкрепя и финансира в региона. От Сирия до Йемен и до Ливан, противопоставянето между Вашингтон и неговите съюзници и Техеран продължава да формира обстановката в региона.

Превод и редакция: Юлиян Марков