От редакцията поясняват, че изявлението на Брюксел е във връзка със съобщението на американския президент Доналд Тръмп, който ден по-рано обеща да признае израелския суверенитет на стратегическите Голански възвишения.
„Позицията на ЕС не се е променила. Европейският съюз, в съответствие с международното право, не признава суверенитета на Израел над териториите, окупирани от страната от юни 1967 г., включително Голанските възвишения, и не ги счита за част от нейната територията", подчерта представител на Брюксел.
Говорител на германското правителство също осъди призива на Тръмп да признае израелския суверенитет над стратегическата територия. „Ако националните граници трябва да се променят, то това трябва да се направи чрез мирни средства между всички участници", подчерта Улрике Демер, като същевременно допълни, че Берлин „отхвърля едностранните стъпки“.
Израел окупира Голанските възвишения по време на арабско-израелската война през 1967 година. По-късно тя „анексира" територията в ход, единодушно отхвърленот Съвета за сигурност на ООН.
В четвъртък Тръмп обяви: „След 52 години [след войната] е време САЩ напълно да признаят суверенитета на Израел над Голанските възвишения, които са от критично значение за сигурността на държавата Израел и регионалната стабилност! "
Забележително е, че Държавният департамент на САЩ миналата седмица официално посочи Голанските възвишения като „контролирана от Израел" територия. Преди това тя последователно наричаше региона „окупиран от Израел“, подчертават от редакцията.
Миналия ноември САЩ за първи път гласуваха срещу резолюция на ООН, осъждаща продължаващата окупация на Израел на Голанските възвишения. 151 други държави се произнесоха в подкрепа на документа.
Превод и редакция: Тереза Герова