Той каза, че Вашингтон признава загрижеността на Турция по отношение на ОНС, която е сирийската част от терористичната група на Кюрдската работническа партия (ПКК).
Джефри подчерта, че двете страни са и продължават да бъдат геостратегически партньори.
Той каза, че Сирия не трябва да бъде подслон за терористи и че сътрудничеството с Турция е необходимо за САЩ, за да завършат мисията си в разрушената от войната страна.
Засягайки ролята на посредник на Турция в процеса от Астана, Джефри каза, че позицията на Турция е изключително важна от гледна точка на целите на САЩ във връзка с политическия процес в Сирия.
Американският президент Доналд Тръмп обяви в средата на декември, че САЩ ще изтеглят войските си от Сирия, отбелязвайки, че единствената причина американските войски да бъдат в Сирия е да победата над „Ислямска държава“, която според него е факт, а по-късно каза, че "страните в района", включително Турция, трябва да "се погрижат" за ситуацията и да се справят с продължаващата терористична заплаха.
Внезапното решение на Тръмп предизвика различни коментари и критики, част от които заявяваха, че „Ислямска държава“ продължава да бъде заплаха и че това ще бъде предателство към американския съюзник на място кюрдските ОНС, които Турция вижда като национална заплаха.
В момента в Сирия има повече от 2000 американски военнослужещи, за които САЩ през декември обявиха, че се изтеглят, но през миналата седмица преразгледаха решението си, като заявиха, че ще запазят там 200 до 400 военнослужещи.
Турция и САЩ запазват противоречията си в политиката за Сирия напоследък, които са фокусирани върху подкрепата за световно признатата за терористична групировка ПКК, по скоро нейното крило в Сирия – ОНС, според Турция.
Анкара заявява, че не може една терористична групировка да бъде използвана срещу друга.
Превод и редакция: Юлиян Марков