Каракас. Венецуела използва руски банки, за да заобиколи американските санкции, пише турското англоезично издание Daily sabah.
Държавната петролна компания на Венецуела казва на клиентите на съвместните си предприятия да депозират приходите от продажби на петрол по сметка, която наскоро бе открита в руската Газпромбанк АД, според източници и вътрешен документ, видян от Reuters.
Ходът на държавната петролна компания идва след като САЩ наложиха нови тежки финансови санкции на 28 януари, насочени към блокиране на достъпа на венецуелския президент Никола Мадуро до петролните приходи на страната.
Привържениците на венецуелския опозиционен лидер и самопровъзгласил се за временен президент Хуан Гуайдо наскоро заявиха, че ще бъде създаден фонд, който да приема приходите от продажбата на венецуелски петрол.
Съединените щати и десетки други страни са признали Гуайдо за легитимен държавен държавен глава. Мадуро нарече Гуайдо „марионетка в САЩ, която се стреми да подстрекава преврат“.
Руската "Газпромбанк" заяви в неделя, че държавната венецуелска петролна компания е открила сметки в банката преди няколко години и не е откривала нови сметки наскоро.
"Ние подчертаваме, че не са открити нови сметки и банката не планира да открива нови сметки", заяви Газпромбанк.
Държавната петролна компания на Венецуела също така е започнала да натиска върху своите чуждестранни партньори, които притежават дялове в съвместни предприятия в ключовия район около река Ориноко, да решат официално дали ще продължат с проектите, според два източника, запознати с преговорите.
Партньорите на съвместното предприятие включват норвежката компания „Екинор“, американската „Шеврон“ и френската „Тотал“.
„Бихме искали да ви запознаем официално с новите банкови инструкции за извършване на плащания в щатски долари или евро“, пише в писмото от 8 февруари вицепрезидента на венецуелската държавна петролна компания Фернандо де Кинтал към звеното, което контролира съвместните предприятия.
Дори след първия кръг финансови санкции през 2017 г. съвместните предприятия на компанията са успявали да поддържат банкови сметки в САЩ и Европа, за да получават приходи от продажби на петрол. Те също са използвали банки-кореспонденти в САЩ и Европа, за да прехвърлят пари в сметките в Китай.
Държавното дружество преди няколко седмици е информирало клиентите за новите банкови инструкции и е започнало да прехвърля сметките на своите съвместни предприятия, които могат да изнасят суров петрол отделно. Решението беше взето на фона на напрежението с някои от неговите партньори, които оттеглиха служители от Каракас, след като през януари бяха наложени санкции в САЩ.
САЩ разпоредиха на американските петролни компании, работещи във Венецуела, включително компаниите „Шеврон“и други петролни компании краен срок за спиране на всички операции в южноамериканската страна.

Превод и редакция: Юлиян Марков