Само преди 11 дни МакГърк беше казал, че би било „безразсъдно“ да се смята, че „Ислямска държава“ (ИД) е победена и следователно няма да е разумно да се връщат американските войници у дома. Той реши да ускори плана си да напусне в средата на февруари.
Макгърк, назначен на поста от президента Барак Обама през 2015 г. и задържан от Тръмп, заяви в писмото си за оставка, че джихадистите са в бягство, но все още не са победени и че преждевременното изтегляне на американските сили от Сирия ще създаде условия, които ще способстват възраждането на ИД. Той също така посочи ползите от ускоряването на кампанията срещу терористите, но отбеляза, че работата все още не е свършена.
Писмото му, представено в петък на държавния секретар Майк Помпео, бе описано в събота на Асошиейтед прес от служител, запознат с неговото съдържание. Длъжностното лице не е било упълномощено да обсъжда публично въпроса, преди писмото да бъде публикувано и говори анонимно.
Макгърк, чиято оставка е в сила на 31 декември, планираше да напусне работата си в средата на февруари, като взе това решение след домакинствана от САЩ среща на външни министри от коалиционните страни, но той сметна, че не може да продължи след решението на Тръмп да се оттегли от Сирия и оставка на Матис, твърди източникът.
Тръмп иска да изтегли всички 2000 американски военнослужещи от Сирия и обяви победа над „Ислямска държава“, опровергавайки оценките на собствените си експерти. Много американски конгресмени определиха решението за необмислено и опасно.
Матис, може би най-уважаваният външнополитически служител в администрацията, обяви в четвъртък, че ще напусне до края на февруари. Той казал на Тръмп в писмо, че си тръгва, защото „имате право да имате министър на отбраната, чиито възгледи са по-добре съгласувани с вашите“.
САЩ започнаха въздушни удари в Сирия през 2014 г., а наземните войски се намесиха през следващата година, за да се бият с ИД и да обучат сирийските бунтовници в разкъсваната от гражданска война страна. Тръмп, в един „туийт“ от миналата седмица, внезапно обяви, че тяхната мисия е изпълнена.
Решението ще изпълни целта на Тръмп да изкара американските войски от Сирия, но военните лидери се съпротивляват на това в продължение на месеци, твърдейки, че ИД остава заплаха и може да се прегрупира в дългогодишната гражданска война в Сирия. Политиката на САЩ се състоеше в поддържането на военен контингент, докато екстремистите не бъдат изкоренени.
МакГърк каза на брифинг в Държавния департамент на 11 декември, че „би било безразсъдно, ако просто кажем: ‚Е, физическият халифат е победен, така че сега просто можем да си тръгнем‘. Мисля, че всеки, който се запознае с такъв конфликт, ще се съгласи с това“.
Седмица преди това генерал Джоузеф Дънфорд, председател на Обединения комитет на началник-щабовете, каза, че САЩ имат да изминат още дълъг път преди да обучат местните сирийски сили, за да предотвратят възраждането на ИД и да стабилизират Сирия. Той посочи, че в североизточна Сирия ще са необходими от 35 000 до 40 000 местни войски за поддържане на сигурността в дългосрочен план, но само около 20% от тях са били обучени.
45-годишният МакГърк преди служеше като заместник помощник-държавен секретар за Ирак и Иран и по време на преговорите за иранската ядрена сделка на администрацията на Барак Обама водеше секретните разговори с Техеран за освобождаването на американци, заключени в тамошните затвори.
Кандидатурата на МакГърк за посланик на САЩ в Ирак бе обсъждана за кратко, тъй като е бил висш служител в Ирак и Афганистан по време на администрацията на президента Джордж Буш.
Бивш помощник-юрист на покойния главен съдия Уилям Ренквист във Върховния съд на САЩ, военният работи като адвокат по време на временната власт на Коалицията в Ирак след инвазията на САЩ през 2003 г. и се присъединява към персонала на Съвета за национална сигурност на Буш, където през 2007 и 2008 г. той е водещ американски преговарящ по споразуменията за сигурност с Ирак.
Засега заместник на МакГърк ще бъде пенсионираният генерал-лейтенант Тери Улф, който служи три мандата в Ирак.
Джим Джефри, дипломат от кариерата, който беше назначен за специален представител за Сирия през август, се очаква да остане на неговата позиция, заявиха официални представители.
Превод и редакция: Иван Христов