В съвместно изявление, прочетено от руския външен министър Сергей Лавров, след като тройката се срещна със специалния представител на ООН за Сирия Стефан де Мистура, те заявиха, че работата по новия орган „трябва да се ръководи от чувство за компромис и конструктивно сътрудничество“.
Де Мистура се обърна пред журналистите отделно, казвайки, че „има да се измине още една миля в тези маратонски усилия“, които трябва да осигурят надеждна и балансирана комисия.
Външните министри на трите държави, които подкрепят различни страни в продължаващата близо 8 години сирийска война, започнаха разговори в Женева, за да се договорят за съвместно предложение и да искат благословията на ООН за него.
Де Мистура, който на 31 декември отстъпва поста си, се опитва от януари се договори за идентичността на 150 членове на нов конституционен комитет, за да съживи застоялия мирен процес.
Правителството на президента Башар Асад и опозицията, която се бори да го свали, предложиха по 50 имена. Но Русия, Иран и Турция все още спорят за последните 50 члена на гражданството общество с „независим“ произход, казват дипломати.
Правителството в Дамаск преди отхвърляше усилията под егидата на ООН да се създаде конституционен комитет.
През почивните дни де Мистура заяви, че конституционният комитет ще бъде изходна точка за политическия напредък.
„Той засяга, например, президентските правомощия, може и трябва да засяга това, как се правят избори, разделението на властите, с други думи – това е голям въпрос“, заяви той.
Превод и редакция: Иван Христов