Директорът на дирекция „Обслужване“ в НАП Боряна Георгиева съобщи, че подаването може да бъде извършено в офисите, по пощата и по електронен път, като срокът за това остава непроменен - до 30 април. „Насърчаваме клиентите да подават декларации по електронен път, тъй като това е по-лесният, по-бързият и по-сигурният начин. По този начин може да се ползва отстъпка от 5%, но тя не може да е повече от 500 лв., като данъчните задължения трябва да бъдат изплатени до 31 януари“, заяви Георгиева.
По отношение на юридическите лица срокът също остава непроменен - 31 март, но тъй като се пада почивен ден, за краен момент на кампанията ще се зачита 1 април.
И през 2019 г. се запазва правото на определени лица да ползват облекчение, като единственото условие за това е да нямат задължения към момента на подаването на декларацията. „Новото през тази данъчна година е, че за облекчението, което е за млади семейства, може да не се подава документ от единия съпруг. Облекчението за деца e в размер на 200 лв. за едно дете, 400 лв. за две деца и 600 лв. за три или четири деца, а за деца с увреждания – до 2000 лв. Там също няма да е нужно да се иска документ от единия родител. Новото тук е, че ако на единия родител не му достига доход, може да се възползва и от дохода на другия, за да може да ползва цялото облекчение“, обясни Георгиева.
Директорът на дирекция „Комуникации и протокол“ в НАП Росен Бъчваров уточни, че през изминалата година физическите лица са подали около 600 000 декларации, като около 34% от тях са били по електронен път. „Силно се надяваме, че тази година имаме потенциала да направим така, че всяка втора данъчна декларация от граждани да бъде подадена онлайн, защото това е по-сигурно, по-бързо, по-лесно и по-удобно за всички“, допълни той.
Както обикновено всяка година има установени нарушения, но според НАП е налице трайна тенденция към тяхното намаляване. Няколко часа след началото на данъчната кампания от НАП съобщиха, че се разпространяват фалшиви имейли от името на Националната агенция по приходите (НАП). Съобщенията са написани на английски език и приканват получателите им да попълнят лични данни като последват посочен в писмото линк. От НАП предупреждават, че това представлява класическа форма на „фишинг“ атака, чрез която се цели опит за кражба на лична информация от интернет - потребителски имена за достъп, пароли, банкови сметки и т. н.
Цветилена СИМЕОНОВА