Белград. Ръководството на Сръбската прогресивна партия (СПП) обмисля сериозно да обяви предсрочни парламентарни в средата на януари следващата година, които да се проведат в края на март 2019 година, твърдят източници на белградския ежедневник Danas.
Събеседниците на изданието посочват, че този сценарий, най-вероятно, се дължи на настоящата криза около косовския въпрос и постоянния натиск върху президента на Сърбия Александър Вучич (който е и лидер на СПП) да подпише някакво правно обвързващо споразумение с Прищина, докато, според тяхната оценка, във вътрешнополитически план, с насрочването на предсрочни избори през януари СПП би хванала опозицията „на леглото“.
Политологът Бобан Стоянович обяснява, че на Вучич никак не му се иска да подпише споразумение с косовската страна под международен натиск, а след това, в края на годината, да отиде на редовни избори. По неговото мнение, много по-рационално нещо за СПП е техният лидер е първо да отидат до урните, за да си осигурят още четири години на власт, а след това да отидат на официално закриване на косовския въпрос.
„Друга причина за евентуалните предсрочни избори е „Съюзът за Сърбия“, в който, за първи път от дълго време, СПП вижда сериозен противник. Съюзът със сигурност не би искал да отиде на избори през следващите шест месеца, защото през това време би могъл да направи сериозна организация и инфраструктура. Предвид това, заключението е, че Вучич иска да отиде на избори възможно най-скоро“, казва Стоянович.
Според неговото мнение, единствената пречка за насрочването на предсрочни парламентарни избори, може да представляват местните избори, които трябва да се състоят през 2020 година. Поради това, Стоянович посочва, че управляващото мнозинство най-вероятно ще търси модел, чрез който да свика местните избори през пролетта на 2019 година. Той не вярва ръководителите на местните администрации да трябва да подадат оставка, за да създадат условия за общи избори и предвижда, че СПП би могла да постигне същия ефект чрез промени в Закона за местно самоуправление и Закона за местните избори.
„Още една причина, поради която е вероятно изборите да се проведат, е, че по този начин Александър Вучич би получил още шест месеца, през които ще бъдат замразени преговорите в Брюксел. Ето защо, трябва да се следи ситуацията в Прищина, защото аз не бих се изненадал, ако „Сръбска листа“ излезе от тамошното правителство, за да предизвика избори в Косово“, отбелязва още Стоянович и заключва, че със сигурност отиването на предсрочни избори си струва за Вучич.
Боян Клачар, политически анализатор, е съгласен с предишния събеседник на Danas, че обявяването на предсрочни парламентарни избори в началото на следвващата година е много вероятно, тъй като според политическата динамика задаващата се 2019 година ще бъде много бурна, най-вече заради косовския въпрос.
„Също така, ако се изчакат редовните избори, това би означавало, че СПП ще предостави достатъчно време на опозицията, преди всичко на „Съюза за Сърбия“, да се консолидира. В противен случай, ако изборите са в началото на годината, опозицията ще има твърде малко време да се профилира“, обяснява Клачар.
Въпреки това, по неговото мнение, окончателното решение дали сръбските граждани през пролетта отново ще отидат до урните, зависи най-вече от Александър Вучич.
Превод и редакция: Иван Христов