Брюксел. Глава 9 бе отворена на Междуправителствената конференция в Брюксел, където сръбската делегация бе водена от министъра на европейската интеграция Ядранка Йоксимович, пише сръбското издание Danas.
Конференцията включваше и пакет за предприсъединителна помощ по финансовото споразумение ИПА за 2018 г., в размер на 179,1 милиона евро.
С откриването на преговорната глава 9 - Финансови услуги, заедно с преговорната глава 17 - Икономическа и парична политика, открита през декември 2018 г., бяха отворени всички преговорни глави, за които Националната банка на Сърбия е водещата институция в процеса на присъединяване на Сърбия към ЕС, съобщиха от банката.
Преговорната Глава 9 е една от най-важните икономически глави и с откриването на преговорите Сърбия продължава с останалата хармонизация на вътрешната правна рамка с достиженията на правото на ЕС, както и с подготовката на институционалната рамка и административния капацитет, свързани с транспонирането, приемането и прилагането на правните норми в тази глава. Като цяло, Сърбия вече е достигнала задоволително ниво на съответствие с достиженията на правото на ЕС в областта на финансовите услуги и е подготвена достатъчно за преговори в тази глава, която ще се отнася до банковите и финансовите конгломерати, застрахователните и професионалните пенсии, инфраструктурата на финансовия пазар както на пазарите на ценни книжа, така и в инвестиционните услуги, отбеляза НБС.
Като се има предвид постигнатото ниво на хармонизация на вътрешното законодателство с достиженията на правото на ЕС, както и степента на развитие на административния капацитет на Сърбия, в областта на финансовите услуги, не бяха открити въпроси, които биха представлявали предизвикателство при изпълнението на критериите за закриване на тази глава, се казва в изявлението.
Пълното съгласуване на правната рамка на Сърбия с регламентите на ЕС в тази област ще изисква промяна на съществуващите или приемане на нови регламенти, като същевременно се зачита спецификата на вътрешния финансов пазар по начин, който гарантира запазването и укрепването на стабилността на банковата и финансовата система като цяло. Процесът на преговори ще включва непрекъснат мониторинг на новите регулаторни и надзорни дейности в ЕС и процеса на хармонизация в държавите-членки с цел адекватна подготовка на вътрешната правна рамка за пълна хармонизация с новите правила в тази област до влизането на Сърбия в ЕС.
Въпреки че предстоящият преговорен процес има определени предизвикателства, хармонизирането с регламентите на ЕС в областта на финансовите услуги се извършва не само за да се отговори на формалните условия, т.е. критериите за членство, но преди всичко с цел запазване и подобряване на финансовата стабилност, жизнения стандарт на гражданите, ефективността на финансовата система на Сърбия, както и защитата на потребителите на финансови услуги, се казва в изявление на НБС.
Превод и редакция: Иван Христов