На територията на библиотеката са организирани Информационен център, Обучителен център, в който наскоро завърши едногодишен курс на обучение на библиотечни специалисти от област Добрич. Често използвана за провеждане на семинари и срещи е също Интерактивната зала. Компютъризирани са и всички работни места на територията на библиотеката, което позволява подобряване обслужването при заемане на библиотечни документи. „Трябва да посоча че, основа за развитието на всяка иновативна софтуерна платформа е хардуерния апгрейд. В тази посока се следва политика на придобиване на нови технически средства, с помощта на които да се отговори на нарастващите софтуерни изисквания. Стремежът е да се отговори в максимална степен на информационните потребности на нашите читатели. Това е осъзната и следвана политика от всички библиотечни специалисти. Потвърждение на казаното е придобиването от библиотеката през 2017 г. на нов софтуер, превръщащ библиотеката в електронна. Продуктите e-Lib , I-Lib Prima ver.2.0 са два основни модула, даващи възможност да се автоматизират процесите на територията на библиотеката и представят в интернет информационното пространство“, каза Данчо Йорданов. Той допълни, че с помощта на този софтуер процесите по обработка на библиотечни документи и тяхното заемане от читатели се ускоряват многократно. Дава се възможност на регистрираните за текущата година читатели да реализират онлайн достъп до пълното съдържание на фонда на библиотеката, както и да заявят конкретен документ за ползване, получавайки го в удобно за тях време. Това е предмет на модула „Интернет каталог“ и вградения към него модул за онлайн обслужване „Моята библиотека“, който е активен и достъпен. Интернет каталогът по-същество е многослойна интернет платформа, даваща възможност за търсене на библиотечни документи по критерий, индексно търсене по автор, издателство и предметни рубрики с последваща възможност за заявяване за заемане, презаписване и проследяване текущото състояние на направените заявки. Библиотеката очаква това да се превърне в често посещавано от читателите място.
„Давайки си сметка за споменатото се налага необходимостта от публикуване на ново дигитално съдържание. Следва да се осигури възможност такова да бъде придобито. Библиотеката вече има възможност да дигитализира диапозитиви, винилови плочи и различни по формат включително до АЗ книжни библиотечни документи. Отчитаме и факта, че това е продължителен във времето процес потребяващ човешки ресурс и изискващ хардуерен такъв. В тази посока през последната година бе закупен OVERHEAD скенер с висока резолюция CZUR ЕТ-16, с чиято помощ може да се дигитализира текстово съдържание от хартиен носител, практически от нечетаемо копие. Вградения за оптично разпознаване на символи софтуер ОСR, извлича текст от изображение - позволявайки от сканирани страници да се извади текст, който може да се редактира с текстообработваща програма, като текста не е задължително да е на български език. (Английски, френски, немски). В тази посока амбициите ни са твърди, което определя и задължителното ни кандидатстване и участие в програми даващи възможност да увеличим дигиталното съдържание в библиотеката“, каза още специалистът.
В европейската седмица на програмирането миналия месец библиотеката е получила дарение от посолството на САЩ в България със съдействието на фондация „Глобални библиотеки-България” – пет робота „Finch” предназначени за обучение по компютърно моделиране и информатика. С този робот могат да бъдат покрити задачи в програмирането в широк възрастов диапазон – от 5 до 15 г., както и покрити възможности за реализиране на различни по своето съдържание учебни програми. Поддържаните езици за програмиране са C, C++,Java, Javascript, Visual basic, Snap и др. Регионална библиотека „Дора Габе” дава възможност за безплатни занимания на своята територия след предварително заявено посещение. Стремежът на целия екип на библиотеката е да предоставя електронни услуги, които отговарят на потребностите на потребителите и желанието приятно да бъдат изненадани с пълнота и качество на тези услуги.
Жулиета НИКОЛОВА