Министър Петкова припомни, че в момента по закон „Национална електрическа компания“, ТЕЦ „Марица-Изток 2“ и АЕЦ „Козлодуй“ трябва да осигуряват по 690 МВт електроенергия на всеки час за търговия през платформата „ден напред“ на борсата, като от 19 януари това количество ще се увеличи над 700 МВт. По нейните думи осигуряването на допълнителни количества за пазара „ден напред“ ще повиши ликвидността и ще гарантира по-голяма предсказуемост при борсовата търговия. „Предстои до дни да направим анализ, за да проверим кое дружество или кои ще могат да дават допълнителни количества“, каза още Петкова.
Като друга мярка за стабилизиране на пазара бе посочена възможността да бъдат създадени нови стандартизирани продукти за търговия на борсата. В едноседмичен срок електроразпределителните предприятия трябва да дадат своите предложения за такива продукти, които да разнообразят възможностите за борсова търговия. „Това ще позволи допълнително стабилизиране на цените на Българската независима енергийна борса“, обясни доц. Иван Иванов.
Ускоряването на обединенията с други пазари в района на Югоизточна Европа също бе набелязано като допълнителна дългосрочна мярка за разширяване на възможностите за търговия и стабилизиране на цените. По данни на изпълнителния директор на Българската независима енергийна борса Константин Константинов най-напреднали са разговорите за обединение с македонската и румънската борса. Очаква се до няколко месеца този процес да има конкретни резултати.
Цветилена СИМЕОНОВА