Бяла. Над 27 000 туристи са посетили античната крепост на нос Свети Атанас край Бяла през годината. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Варна Деян Янчев, директор на Общинския културен институт (музей) в град Бяла. „Изпращаме още една успешна година за музея и античната крепост в Бяла. През годината крепостта е посетена от над 27 000 души, като отчитаме леко повишение на посещаемостта спрямо миналата година“, заяви Деян Янчев. По думите му се забелязва добра тенденция – увеличение на посетителите от България.
Нос Свети Атанас се намира на 3 км южно от град Бяла. От средата на 2009 година там се осъществяват археологически проучвания. Обектът е многослоен. Най-ранните периоди са от V – VI век преди Христа, а краят на крепостта идва в късното средновековие в началото на VII век при аваро-славянското нашествие. При реставрационните дейности се набляга на последния период от съществуването на крепостта – късната античност, за който има и най-много данни. Експонирани на място могат да бъдат разгледани няколко винарни от късната античност. При по-скорошни проучвания се оказва, че обектът е с най-много винарни от този тип по българските земи за периода на късната античност. Крепостта на нос Свети Атанас е била центъра за винопроизводство още от античността. Археологическият обект на нос Свети Атанас край Бяла включва още раннохристиянски комплекс с базилика и кръщелни. Комплексът е датиран от края на IV век, когато християнството се приема като масова религия в римската империя. Към този раннохристиянски комплекс има трикорабна едноабсидна базилика, която също е реставрирана, нейната олтарна част. Към комплекса има експонирани и кръщелни помещения, където се е извършвало светото причастие, както и жилището на главния свещеник, който най-вероятно е бил местен епископ. Посетителите на реставрираното антично селище и късноантичната крепост на нос Свети Атанас край Бяла могат да видят още части от укрепителната система, различни жилищни и стопански помещения, части от античния път, антична канализация и водопроводи.
Музеят в град Бяла е един от най-новите във Варненска област. В него са представени всички материали, които са открити при разкопките на Археологическия комплекс и нос Свети Атанас. Създаден е официално през 2012 година по инициатива на общината с цел да бъдат опазени и съхранени материалните културно-исторически паметници, открити при археологическите проучвания на нос Свети Атанас.
Марияна ВАЛЕНТИНОВА